Przyjmowanie kwasu foliowego w ciąży jest niezwykle ważne, by płód prawidłowo się rozwijał. Kwas foliowy – który wybrać i jak przyjmować? Sprawdź, dlaczego suplementacja w ciąży jest tak ważna.

Niedobór witamin w czasie ciąży może negatywnie wpłynąć na ciężarną i na przyszłe dziecko. Szczególnie istotne jest przyjmowanie kwasu foliowego, ale też i innych witamin, które są odpowiedzialne za prawidłowy rozwój dziecka. Kwas foliowy – który wybrać i za co odpowiada ta witamina?

Niedobór kwasu foliowego w ciąży

Kwas foliowy to inaczej witamina B9, która należy do jednej z ważniejszych w okresie ciąży. Jest ona odpowiedzialna za prawidłowy wzrost płodu i wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Powinna być ona przyjmowania wraz z witaminą B12, która odpowiada za wzrost, rozwój i rozmnażanie komórek, a niedobory kwasu foliowego w ciąży mogą doprowadzić nawet do przedwczesnego porodu. Również negatywnym skutkiem niedoboru witamin z grupy B może być niska masa noworodka lub nawet wady rozwojowe związane z ośrodkowym układem nerwowym. Z racji tego, że takie wady płodu mogą pojawić się zaraz na początku ciąży, to dlatego też suplementacja jest zalecana już w czasie planowania zajścia w ciążę. 

Jak suplementować kwas foliowy?

Dla kobiet w ciąży zalecana jest suplementacja kwasu foliowego, czyli folianów w ilości 0,4 mg. Lekarz może jednak zwiększyć dawkę, jeśli zajdzie taka konieczność, a najczęściej taka sytuacja ma miejsce w przypadku kobiet, u których w rodzinie wcześniej diagnozowano wady cewy nerwowej. Większe dawki są też zalecane kobietom, które mają stwierdzoną otyłość, chorują na cukrzycę lub przyjmują leki przeciwpadaczkowe. Również zalecane jest większe dawkowanie w przypadku niewydolności nerek i wątroby, a także dla pań, które przeszły operacje bariatryczne. Bardzo ważne jest to, by nie przekraczać zalecanych dawek przez lekarza i nie przyjmować innych suplementów na własną rękę. Warto też pamiętać, że nie tylko kobiety ciężarne powinny suplementować kwas foliowy. Jest on zalecany też w przypadku leczenia niedokrwistości megaloblastycznej, ale i leukopenii, a także w przypadku osób z chorobami związanymi z hemolizą krwi. Kwas foliowy – który wybrać w każdym z tych przypadków? Zawsze należy się skonsultować z lekarzem, by mieć pewność, że pomożesz sobie, a nie zaszkodzisz. 

Jakie witaminy przyjmować w ciąży?

Nie tylko kwas foliowy jest ważny w czasie ciąży, ale też inne witaminy i składniki mineralne powinny być suplementowane. Wśród nich przede wszystkim jest witamina D, witaminy z grupy B, a przede wszystkim B6, jod, witamina C. Często wskazane jest też suplementowanie magnezu, żelaza i kwasu DHA, których niedobory są bardzo powszechne w okresie ciąży. Każda kobieta musi jednak pamiętać, że witaminy można też przedawkować, a tym samym mogą one wpłynąć negatywnie na płód. Nawet kwas foliowy można przedawkować, a tym samym istnieje ryzyko pojawienia się wad wrodzonych lub innych zaburzeń rozwojowych płodu. 

Kwas foliowy który wybrać? Lek czy suplement diety?

Kwas foliowy jest powszechnym suplementem dostępnym bez recepty w aptekach i sklepach. Jednak należy pamiętać, że suplementy diety nie są poddawane tak rygorystycznym badaniom, jak leki dostępne na receptę, ale i bez recepty. Z tego względu zalecane jest, by kobiety ciężarne przyjmowały kwas foliowy w postaci leku. Mogą być to tabletki lub kapsułki, ale ważne jest, by nie przekraczać zalecanej dawki i zawsze stosować się do wskazówek lekarza. Dawka kwasu foliowego musi być precyzyjnie dobrana do każdej pacjentki indywidualnie. Jeśli zachodzi taka potrzeba, to lekarz zleca sprawdzenie poziomu kwasu foliowego i w razie nieprawidłowości zmienia formę suplementacji lub dawkę. 

Kwas foliowy – w jakich produktach można go znaleźć?

Kobiety planujące ciążę powinny wybrać aktywny kwas foliowy łatwo przyswajalny, ale warto też pamiętać, że ta witamina zawarta jest w produktach spożywczych. Między innymi znajdziesz ją w zielonych warzywach liściastych, owocach, orzechach, produktach zbożowych i nasionach roślin strączkowych. Źródłem kwasu foliowego są m.in. jarmuż, szpinak i brukselka, ale też fasola, groch czy pomarańcze. Niestety jedząc te produkty, nie zawsze zapewnisz sobie właściwy poziom witaminy B9, a więc w okresie planowania ciąży i w pierwszym trymestrze niezbędne jest przyjmowanie suplementów. 

Jak brać kwas foliowy? Właściwa suplementacja

Nie tylko przyszła mama powinna przyjmować kwas foliowy, choć jest to niezwykle ważna witamina, która zmniejsza ryzyko wystąpienia wad. Kwas foliowy który wybrać? Dostępne są suplementy w tabletkach i kapsułkach w czystej postaci lub w zestawach przeznaczonych dla konkretnej grupy. Ważne jest, by stosować je zgodnie z zaleceniami i nigdy nie przekraczać zalecanych dawek.