Ciąża to szczególny czas dla każdej kobiety, jednak wiąże się on także z wieloma dolegliwościami. Jednymi z nich są uciążliwe i zaburzające codzienne funkcjonowanie wymioty i nudności. Co na mdłości w ciąży? Sprawdźmy!

Według statystyk mdłości to częsta przypadłość kobiet w ciąży, która dotyka nawet co drugiej z nich. Symptomy potęgują się zwłaszcza między 8 a 12 tygodniem, chociaż dają o sobie znać już ok. 40 dnia od zapłodnienia. Co na mdłości w ciąży, okazuje się skuteczne?

Wymioty i mdłości w ciąży – przyczyny

W czasie ciąży występują różne objawy, mniej lub bardziej uciążliwe dla kobiety. Do tych powodujących znaczny dyskomfort i pogorszenie samopoczucia można zaliczyć zwłaszcza nudności i wymioty. Za przyczynę tych pierwszych objawów ciąży uznaje się wysokie stężenie hormonów, ale także psychosomatykę. Kobieta odczuwa mdłości w początkowym etapie ciąży przez stres, zmęczenie i silne emocje, które jej towarzyszą.  Ciężarne kobiety są też wrażliwe na zapachy, a kontakt z niektórymi z nich może prowadzić do wymiotów. Symptomy w postaci mdłości są też wynikiem zmian fizjologicznych, a dokładnie powiększającej się macicy, która uciska żołądek i doprowadza do spowolnienia procesów trawiennych.

Co na mdłości w ciąży? Domowe i naturalne sposoby na nudności i wymioty

Przed udaniem się do lekarza, warto wypróbować pewne proste i naturalne sposoby na wymioty i mdłości w ciąży. Oczywiście, każda kobieta jest inna i nie istnieje jedna konkretna metoda, która da 100 procent skuteczności. Co na mdłości w ciąży? W łagodzeniu nudności okazują się wsparciem takie środki jak imbir, napary i herbatki, jak i zdrowa dieta.

Co na mdłości w ciąży? Imbir i migdały

Imbir jest znanym od wielu lat i sprawdzonym sposobem na nudności i wymioty w ciąży. Ta wieloletnia roślina była wykorzystywana w medycynie chińskiej, właśnie na te dolegliwości. W jej kłączu obecne są mocno pachnące związki ketonowe, które wspierają prawidłowe działanie układu pokarmowego. Imbir można przyjmować w wielu postaciach, takich jak cukierki, kandyzowane kłącze, wyciąg czy napar. Oczywiście, należy zachować umiar w jego spożywaniu. Kiedy zaczynają się mdłości w ciąży można też sięgnąć po migdały. Znajdziemy w nich wiele cennych substancji, jakich jak kwas foliowy, wapń, fosfor, magnez, żelazo i witaminy z grupy B.

Co pomaga na poranne mdłości? Napary i herbaty

Co na mdłości w ciąży? Dużą popularnością cieszą się wszelkiej maści napary i herbatki, stworzone specjalnie dla kobiet ciężarnych. Zadaniem ziołowych naparów jest wsparcie perystaltyki jelit, rozluźnienie zwieraczy przełyku oraz usprawnienie działania wątroby. Chcąc walczyć z nudnościami w ciąży przyszła mama może wypijać herbatę z kopru włoskiego, rumianku czy mięty pieprzowej. Mięta zawiera w sobie substancje stymulujące produkcję soku trawiennego, natomiast koper jest też naturalnym sposobem na zmniejszenie wzdęć. Napar z majeranku albo melisy także pomaga na mdłości w ciąży.

Pozostałe domowe sposoby na mdłości w ciąży

Znane są też inne domowe sposoby na te uciążliwe dolegliwości ciążowe, jak:

  • picie wody- zawsze tylko między posiłkami. Woda skutecznie wypłukuje toksyny. Warto pamiętać, że odwodnienie może prowadzić do dokuczliwych mdłości. W ciąży nie należy pić napojów gazowanych, słodzonych oraz kofeinowych,
  • jedzenie małych posiłków- najlepiej podzielić spożywane w ciągu dnia jedzenie na 7 niewielkich posiłków,
  • unikanie dań ciężkostrawnych i tłustych- zamiast nich lepszym wyborem będą te gotowane, przyrządzane na parze czy duszone,
  • unikanie silnych zapachów,
  • rezygnacja z pikantnych potraw- mogą one podrażnić żołądek i wzmagać mdłości i wymioty,
  • zadbanie o długi sen,
  • regularna aktywność fizyczna i dobre dotlenienie organizmu- kobietom w ciąży polecane jest spacerowanie oraz częste wietrzenie pomieszczeń.

Co na mdłości w ciąży? Aby złagodzić objawy, niektórym paniom zaleca się suplementację witaminy B6, jeśli zdiagnozowano jej niedobory. Ponadto można sięgnąć po specjalne suplementy dla ciężarnych. Ginekolog z pewnością doradzi swojej pacjentce odpowiedni preparat.

Wymioty w ciąży – kiedy udać się do lekarza?

Jeśli niepożądane objawy nasilają się i nie ustępują pomimo zastosowania powyższych sposobów, należy udać się do lekarza. Wymioty mogą okazać się niebezpieczne, gdyż prowadzą do utraty masy ciała, ale także znacznych niedoborów witamin oraz minerałów. W skrajnych przypadkach niezbędna jest hospitalizacja kobiety oraz nawodnienie i wzmocnienie jej organizmu przez kroplówkę. 


Pamiętaj, aby zawsze stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego ciąże. W tym szczególnym okresie zadbaj o zdrową i dobrze zbilansowaną dietę. Unikaj czynników wywołujących nudności. Staraj się wysypiać i relaksować. W razie potrzeby stosuj na nudności np, napary ziołowe. W razie pogorszenia stanu nie zwlekaj i skontaktuj się ze specjalistą.