Oczekiwanie na narodziny dziecka to dla każdej kobiety ekscytujący, ale i trudny czas. Można wręcz powiedzieć, że w pewnych sytuacjach mamy do czynienia z odliczaniem dni do końca ciąży. Jak obliczyć datę porodu?

Nie wiesz, jak obliczyć datę porodu? Jeśli tak, musisz wiedzieć, że o wyliczenia nie jest łatwo. Nie mówiąc o tym, że w trakcie ciąży może wydarzyć się wiele (i tym samym dokładne określenie daty porodu może okazać się niemożliwe). Wręcz z góry trzeba założyć, że próba określenia terminu porodu oznacza przybliżony dzień, w którym dziecko przyjdzie na świat.

Termin porodu za 9 miesięcy?

Co się dzieje, kiedy na teście ciążowym pojawiają się dwie kreski? Kiedy para stara się o dziecko, z pewnością dominuje ogromna radość. Niemniej nie tylko radość ma tutaj znaczenie. Wypada również pamiętać o wielu różnych myślach. Ciąża i później narodziny dziecka to zawsze jasny sygnał mówiący o tym, że konieczne jest przeorganizowanie dotychczasowego życia. Już niedługo pojawi się „owoc” naszej miłości. Siłą rzeczy pojawia się też pytanie, kiedy dokładnie to nastąpi?

Ile trwa ciąża?

Ciąża trwa ok. 280 dni (40 tygodni), co daje nam 9 miesięcy. Trzeba jednak zatrzymać się przy tym, od kiedy należy liczyć te 280 dni. Być może pojawiają się teraz głosy, że czas trwania ciąży powinno się liczyć od momentu połączenia komórki jajowej z plemnikiem. Tyle tylko, że Reguła Naegelego mówi nam coś innego – zgodnie z tą zasadą początkiem ciąży jest pierwszy dzień ostatniej miesiączki kobiety.

Jak obliczyć datę porodu? W internecie bez problemu można odnaleźć gotowe rozwiązanie – wystarczy tylko wpisać datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki i średnią długość cyklu miesiączkowego. Warto również wiedzieć, że zgodnie z Regułą Naegelego przeciętny cykl miesięczny trwa 28 dni. 

Ciąża to 3 trymestry

Warto jeszcze spojrzeć na to wszystko nieco inaczej. Musimy pamiętać o tym, że ciąża dzieli się na 3 trymestry. Pierwszy z nich trwa do końca 13 tygodnia ciąży i zazwyczaj nie jest łatwy – ma to związek choćby z mdłościami czy zmęczeniem. Jest to czas, kiedy dochodzi do wytworzenia najważniejszych organów dziecka. Drugi trymestr ciąży trwa do 26 tygodnia. Na tym etapie ciąży ustępuje większość dolegliwości i jednocześnie poziom energii ulega zwiększeniu. Trzeci trymestr trwa do dnia porodu. Nie dzieje się wtedy nic wyjątkowego.

Można też zetknąć się ze stwierdzeniem, zgodnie z którym są 4 trymestry. Tym nieoficjalnym trymestrem jest okres połogu.

Przewidywana data porodu – nie tylko Reguła Naegelego

Obliczanie terminu porodu to temat, który wywołuje wiele emocji, ale i sporo dyskusji – zwłaszcza że są różne metody. Była mowa o Regule Naegelego, a przecież nie można zapomnieć o badaniu USG. Pierwsza wizyta u ginekologa powinna odbyć się około 10 tygodnia ciąży. Lekarz na podstawie badania potwierdzi ciążę i poda przewidywany termin porodu.

W kontekście wszelkich wątpliwości dotyczących tego, jak obliczyć datę porodu, bardzo ważne jest to, że można rozmawiać o różnych punktach widzenia. Warto choćby mieć świadomość tego, że można usłyszeć o tym, iż dziecko powinno urodzić się po ok. 266 dniach. Różnica w stosunku do poprzedniej informacji wynika z faktu, że niektórzy biorą pod uwagę datę poczęcia. Data zapłodnienia różni się dwa tygodnie od daty ostatniej miesiączki. Tym samym w grę wchodzi określenie terminu porodu na podstawie daty ostatniej miesiączki, jak i daty zapłodnienia. Jeśli chcemy sprawdzić przybliżony termin porodu, koniecznie należy to uwzględnić.

Przygotowania do porodu

Można dyskutować o momencie zapłodnienia czy wyliczaniu terminu porodu, ale niezależnie od wszystkiego prędzej lub później trzeba rozpocząć przygotowania do powitania dziecka. Głównie chodzi o kompletowanie wyprawki. Poród zimą wymaga innej wyprawki niż poród latem. Gdyby komuś zależało na statystykach, mówi się o tym, że przygotowania do porodu rozpoczynają się przeciętnie od 30. tygodnia ciąży. Spakowanie torby do szpitala powinno nastąpić ok. 36 tygodnia ciąży. Zdarzają się różne sytuacje i w ten sposób można uniknąć niepotrzebnego stresu.

Jak obliczyć datę porodu?

Jesteś w ciąży i wiesz, jak obliczyć datę porodu? To świetnie, ale pamiętaj też o tym, że obliczenie dokładnego terminu nie jest możliwe. Można jedynie rozmawiać o przybliżonej dacie. Poza tym dokładny termin porodu to nie wszystko, na czym należy się koncentrować. Wręcz wypada powiedzieć, że kluczowe znaczenie ma odpowiedni przebieg ciąży (i nie chodzi w tym momencie wyłącznie o badania USG). Troska o dziecko rozpoczyna się już od okresu ciąży.