Skóra dziecka wymaga odpowiedniej pielęgnacji od pierwszego dnia życia. Wyprawka dla malucha powinna zawierać kosmetyki dla niemowląt, które zadbają kompleksowo o ciało dziecka. Zachęcamy do zapoznania się z materiałem, który podpowiada, jakie kosmetyki dla noworodka gwarantują odpowiednią pielęgnację skóry niemowlaka. 

Jeszcze przed urodzeniem się dziecka rodzice zadają sobie pytanie jakie kosmetyki dla noworodka wybrać. Często zdają się na rekomendacje Instytutu Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Dziecka lub innej renomowanej instytucji, polecającej zestaw przebadanych dermatologicznie kosmetyków, najbardziej odpowiednich do pielęgnacji skóry dziecka już od pierwszych dni. Sprawdź, jakie kosmetyki dla dzieci powinna zawierać wyprawka dla noworodka. 

Krem ochronny – podstawowy kosmetyk w wyprawce dla noworodka

Delikatna skóra dziecka, która nie posiada jeszcze typowej dla człowieka bariery lipidowej jest podatna na podrażnienia, szczególnie w pierwszych miesiącach życia. Najbardziej drażniącym czynnikiem jest oczywiście pieluszka, która ma ciągły, bezpośredni kontakt ze skórą noworodka. Zamoczona lub zabrudzona powinna być jak najszybciej wymieniana, aby nie powodować odparzenia wrażliwej skóry maluszka. Każdy jednak jest świadom tego, że natychmiastowe wykrycie konieczności wymiany jest po prostu niemożliwe. Dlatego właśnie podstawowym kosmetykiem dla noworodków i niemowląt jest krem ochronny, którym zabezpieczana powinna być przy każdej wymianie pieluszki wrażliwa skóra noworodka. Jest to niezbędny kosmetyk dla wszystkich dzieci i niemowląt, pozwalający zapobiegać podrażnieniom i odparzeniom u maluchów. Kiedyś do tego celu używana była przede wszystkim zasypka, ale obecnie nie jest już rekomendowana jako kosmetyk dla niemowlaka. 

Oczywiście nie tylko pupa noworodka powinna być smarowana tego typu kremem, ale każde miejsce wymagające szczególnej ochrony. Warto podkreślić, że przy wyborze kosmetyków dla niemowląt należy sprawdzać również ochronę UV. I choć lekarze polecają w czasie pierwszego miesiąca życia nie wystawiać ciała dziecka na działanie promieni słonecznych, kontaktu z nimi nie da się przecież uniknąć. Dlatego każdorazowo, kiedy niemowlę znajduje się poza domem, odsłonięte części ciała powinny być posmarowane kremem ochronnym z filtrem. 

Jakie kosmetyki dla noworodka do mycia i kąpieli?

Pytanie w czym kąpać noworodka jest chyba jednym z pierwszych dotyczących codziennej pielęgnacji malucha. Zwykłe mydła z reguły nie są polecane, ponieważ skład kosmetyków tego typu może naruszać naturalną barierę ochronną. Lepszym rozwiązaniem są płyny myjące, najlepiej w formie emolientów. Nie tylko oczyszczają one wrażliwą skórę dziecka, ale również lekko ją nawilżają. Można nimi bezpośrednio przemywać skórę malucha, albo dodawać je do wody w czasie kąpieli. W tym drugim przypadku nie powinno się już dodatkowo używać żadnych innych środków myjących. 

W pierwszych tygodniach życia można śmiało zrezygnować z zakupu szamponu. Do mycia skóry głowy i delikatnych włosów noworodka w zupełności wystarczą dobre kosmetyki myjące, używane do mycia całego ciała noworodka. 

Pielęgnacja noworodka – nawilżanie skóry niemowlęcia 

Zdrowa skóra maluszka, która nie wykazuje śladów przesuszenia czy podrażnienia nie musi być dodatkowo nawilżana. Jeśli do mycia używane są emolienty, to skład tych kosmetyków w zupełności chroni skórę od pierwszego dnia życia przed utratą wody. Oczywiście na wszelki wypadek najlepiej posiadać w zestawie kosmetyków dla noworodka balsam nawilżający albo krem nawilżający do twarzy i ciała – nigdy nie wiadomo, kiedy maluszek będzie ich potrzebował. Używa się ich do pielęgnacji noworodka po jego umyciu i i osuszeniu ciała po kąpieli ręcznikiem. 

Jeśli pojawią się przesuszenia, zaczerwienienia lub łuszczenie się skóry, wówczas stosowanie nawilżających kosmetyków do pielęgnacji stanie się konieczne. Warto, aby były to środki hipoalergiczne, nie obciążające przesuszonej skóry. 

Występująca w kosmetycznej wyprawce malucha oliwka ostatnimi czasy nie jest polecana do natłuszczania. Lekarze zalecają, aby stosować ją do masażu ciała dziecka. Wg opinii Instytutu Matki i Dziecka masowanie od 1 dnia życia nie tylko pomaga w nawiązywaniu więzi między mamą czy tatą a dzieckiem, ale również poprawia ukrwienie i elastyczność skóry i wspomaga ogólny rozwój niemowlęcia.

Przemywanie miejsc szczególnie wrażliwych na skórze dziecka 

Zabiegów ochronnych i szczególnej pielęgnacji wymagają również oczy dziecka. Nie muszą być do tego dedykowane jakieś odpowiednie kosmetyki. W pierwszych tygodniach życia dziecka do przemywania oczu noworodka najlepsza jest sól fizjologiczna.  Potem przejść można do pielęgnacji wodą przegotowaną, a dopiero kiedy dziecko będzie miało kilka miesięcy stosować można zwykłą wodę z kranu. 

Do przemywania oczu solą fizjologiczną przydadzą się jałowe gaziki, zmieniane po każdym użyciu. Należy stosować osobny gazik do każdego oka. Są one również stosowane do przemywania i dezynfekcji kikuta pępowinowego. Jeśli pojawia się na nim stan zapalny, można przemyć go octenidyną, ale jednocześnie należy skontaktować się z lekarzem i zasięgnąć porady, jakich produktów używać, alby dziecko z niego wyleczyć. Lekarz najlepiej doradzi, jakie kosmetyki dla noworodka będą najlepsze w takiej sytuacji. 

Chusteczki nawilżające – uzupełnienie kosmetyków dla niemowląt

Ten artykuł przychodzi jako pierwszy do głowy, kiedy zastanawiamy się jakie kosmetyki dla noworodka są najbardziej praktyczne. Pozwalają na szybkie oczyszczenie skóry, przy okazji spełniając funkcję nawilżającą. Chusteczki znacznie też ułatwiają pielęgnację noworodka poza domem. 

Część lekarzy jednak uważa, że nie powinno ich się stosować do pielęgnacji skóry od pierwszego dnia. Na początku skórę noworodka należy oczyszczać raczej wodą z płynem myjącym. Chusteczki powinno wprowadzać stopniowo, obserwując, ja dziecko na nie reaguje. 


O tym, jakie kosmetyki dla noworodka powinny być zakupione rodzice decydują na ogół przed jego narodzeniem, opierając się na opiniach ekspertów, lekarzy i położnych czy znajomych, którzy chętnie podpowiadają, jakie kosmetyki kupić warto, a których lepiej unikać. Pamiętajmy jednak, że kosmetyki do pielęgnacji noworodka nie są uniwersalne i należy obserwować, jak dziecko na nie reaguje. Skóra noworodka wymaga szczególnej troski, dlatego warto zainwestować w najwyższej jakości, najlepiej naturalne kosmetyki. 

Rafał (15)

Jako ojciec trójki energicznych, kreatywnych i niesamowicie różnych od siebie dzieci, Rafał doskonale rozumie, że każdy dzień w życiu rodzica to nowa przygoda – czasem ekscytująca, a czasem wymagająca więcej kawy, niż jest to medycznie zalecane.
Wierzy, że kluczem do szczęśliwego rodzicielstwa jest
akceptacja własnych ograniczeń i umiejętność śmiechu z nich.