Usypianie dziecka w pierwszych miesiącach życia to trudna sztuka, a spokojny sen niemowlaka jest niezwykle istotny dla jego rozwoju. Zobacz sprawdzone sposoby na to, jak usypiać niemowlaka, żeby zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa. 

Usypianie niemowlęcia bywa trudne. Wielu świeżo upieczonych rodziców twierdzi, że odłożenie dziecka do łóżeczka do spania w pierwszych miesiącach życia graniczy z cudem i uparcie szuka sposobów na to, jak wyciszyć  malca, żeby był w stanie samodzielnie zasnąć.  Każde dziecko jest inne, dlatego kluczem do sukcesu jest znalezienie takich metod na usypianie, które najlepiej sprawdzą się w przypadku konkretnego malucha. Jak usypiać niemowlaka?

Jak usypiać niemowlaka? Metody usypiania

Istnieją różne sposoby na usypianie niemowlęcia, jednak najważniejsze jest znalezienie takich metod, które po pierwsze rzeczywiście pomogą dziecku usnąć, a po drugie zapewnią mu poczucie bezpieczeństwa i będą zgodne z tym, jak widzimy nasze rodzicielstwo. Niektórym opiekunom bardzo zależy na tym, żeby dziecko jak najszybciej nauczyło się zasypiać samo w swoim łóżeczku, ale prawda jest taka, że noworodki nie potrafią jeszcze samodzielnie się uspokajać i potrzebują pomocy rodzica, który daje im poczucie bezpieczeństwa. Niektóre dzieci zasypiają wyłącznie przy piersi, inne ze smoczkiem, suszarką lub otulaczem, a jeszcze inne bujane, noszone i kołysane. 

Stwórz rytuał usypiania niemowlęcia i pomóż mu zasnąć

Spośród wszystkich sprawdzonych metod na to jak usypiać niemowlaka, jedną z najskuteczniejszych jest stworzenie wieczornego rytuału zasypiania. Ten sposób na położenie dziecka spać wymaga pracy i konsekwencji, ale jest przyszłościowy, ponieważ będzie pomagał również podczas układania do snu starszego malucha.

Jak wypracować rytuał zasypiania? Każdego wieczoru trzeba krok po kroku wykonywać wraz z niemowlęciem te same czynności w identycznej kolejności, na przykład:

  1. Wyciszanie. Już późnym popołudniem, zanim zaczniesz usypiać malca, warto przyciemnić światła i starać się stworzyć spokojną, sprzyjającą wyciszeniu atmosferę.
  2. Kąpiel, pielęgnacja i zmiana pieluszki. Można przy okazji wykonać delikatny masaż maluszka.
  3. Karmienie. Bez względu na to czy dziecko jest karmione piersią, czy butelką, samo zaspokojenie odruchu ssania, bliskość rodzica i ciepłe mleko pomogą skutecznie wyciszyć i uśpić niemowlę.
  4. Odłożenie niemowlaka do łóżeczka lub bujanie i kołysanie aż uśnie.

Jak usypiać niemowlaka? Biały szum i kołysanki

Wielu rodziców wykorzystuje do usypiania biały szum generowany przez misie-szumisie lub suszarkę, niektórzy odtwarzają go również z telefonu lub komputera. Dzięki takim dźwiękom maluszek szybciej zasypia, chociaż niektórzy specjaliści przestrzegają przed zagrożeniami związanymi z szumem. Najważniejszą sprawą jest troska o to, żeby dźwięki nie były zbyt głośne ani umiejscowione zbyt blisko uszu maluszka. Dużo bezpieczniejsze są kołysanki śpiewane przez tatę lub mamę, kojący głos rodzica działa na niemowlę relaksująco i pozwala szybciej zasnąć. 

Bujanie i noszenie maluszka

Popularnym sposobem na to, jak usypiać niemowlaka jest kołysanie oraz noszenie dziecka na rękach lub w chuście. Rodzice robią to przed drzemką oraz przed wieczornym snem. Chociaż dawniej przestrzegano przed „przyzwyczajaniem dziecka do noszenia”, w rzeczywistości kołysanie jest bardzo korzystne dla rozwoju noworodka i niemowlęcia. Już w brzuchu mamy maluch był przyzwyczajony do kołysania. Dziecko często nie może się samodzielnie uspokoić w łóżeczku, a otulenie kocykiem i śpiewanie kołysanek mało któremu noworodkowi wystarcza do zapadnięcia w spokojną drzemkę. Noszenie, zwłaszcza w chuście, zapewnia poczucie bliskości i zaspokaja ważne potrzeby dziecka, ułatwiając bezproblemowe usypianie maluszka. 

Zasypianie niemowlaka przy piersi lub ze smoczkiem 

Wbrew niektórym opiniom, w usypianiu podczas karmienia piersią nie ma niczego złego. Wiele mam tuż po karmieniu jest w stanie bezproblemowo odłożyć niemowlę do łóżeczka, gdzie spokojnie spędzi drzemkę lub noc. Warto jedynie mieć na uwadze, że jeśli będzie to jedyny sposób na to jak usypiać niemowlaka, mama może mieć problem z wyjściem na dłużej z domu. A czy można usypiać dziecko, używając smoczka? Niemowlę ma silny odruch ssania, dlatego smoczki są bardzo pomocne, najlepiej je jednak wyjmować, kiedy już uda się ułożyć dziecko do snu.

Zapewnij maluchowi bliskość – zawsze reaguj na płacz dziecka

Bez względu na to, jaki typ rodzicielstwa preferujesz, zawsze reaguj, gdy dziecko płacze. Każde niemowlę musi czuć, że może liczyć na swojego rodzica, kiedy go potrzebuje. Istnieje wiele sprawdzonych metod na usypianie, dlatego nie warto sięgać po „wypłakiwanie” w celu nauczenia dziecka samodzielnego zasypiania. Wypróbuj różne sposoby, a na pewno znajdziesz idealną metodę kładzenia niemowlaka do snu.