Brak spodziewanej miesiączki jest zazwyczaj pierwszym alarmowym sygnałem, sugerującym ciążę. Jakie są objawy ciąży? Jakie mogą pojawić się u kobiety w pierwszych dniach w ciąży? Oprócz dość znanych, typowych symptomów, takich jak poranne mdłości, należy wymienić kilka innych, mniej oczywistych. Dowiedz się, jak rozpoznać wczesne objawy zapłodnienia! 

Pierwsze objawy ciąży

Bez względu na to, czy planujesz powiększenie rodziny, czy może okazać się to dla Ciebie dość dużym zaskoczeniem, warto być świadomym tego, jakie symptomy mogą wskazywać na początek ciąży – należy w tym okresie szczególnie o siebie zadbać. 

Pierwsze tygodnie ciąży, nie u każdej kobiety muszą przebiegać identycznie. Wykonanie domowego testu ciążowego, pobranie krwi w laboratorium lub usg u ginekologa, zazwyczaj poprzedzone są wystąpieniem wczesnych objawów ciąży, nawet w pierwszych dniach i tygodniach po zapłodnieniu, świadczących o tym, że doszło do zapłodnienia. Wobec tego, przejdźmy do konkretów – na jakie objawy warto zwrócić szczególną uwagę, aby rozpoznać pierwsze objawy wczesnej ciąży? 

 • częste oddawanie moczu (rosnąca macica naciska na pęcherz moczowy)
 • nudności i wymioty
 • krwawienie implantacyjne 
 • kłucie w podbrzuszu (komórka jajowa przytwierdza się do ścianki macicy)
 • wydzielina z pochwy
 • bóle głowy
 • zawroty głowy
 • omdlenia
 • problemy układu pokarmowego – wzdęcia, zaparcia, biegunki
 • wrażliwość piersi i sutków
 • zwiększone zmęczenie i senność
 • wahania nastroju spowodowane hormonami 
 • wrażliwość na zapachy
 • mdłości do niektórych produktów (na przykład kawy)
 • zgaga
 • przyrost wagi
 • trądzik
 • kołatanie serca
 • wzrost progesteronu (zachcianki kulinarne, problemy z nastrojem)  

Należy pamiętać, że objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu nie są od razu widoczne, ale dopiero po kilku tygodniach. 

Niektóre objawy mogą wskazywać również na występowanie objawów ciąży pozamacicznej. Aby poznać odpowiedź na pytanie, czy doszło do prawidłowego zapłodnienia zarodka w macicy, należy udać się do lekarza ginekologa. 

Czy można przeoczyć pierwsze oznaki ciąży?

Odpowiedź brzmi… tak! Wczesne oznaki ciąży można zauważyć zazwyczaj w ciągu 4-6 tygodni, jednak niektóre kobiety mogą pomylić pierwsze oznaki z przemęczeniem, przeziębieniem, nieregularnym okresem, zatruciem pokarmowym, a plamienie z okresem. Objawy ciąży w pierwszym okresie nie zawsze występują u wszystkich kobiet tak samo. Plamienia często są mylone z miesiączką, przez co kobieta nie podejrzewa u siebie zajścia w ciążę. 

Jak potwierdzić lub wykluczyć ciążę

Pierwsze zmiany w organizmie i związane z tym symptomy ciąży – brak miesiączki, nudności, zawroty głowy i inne objawy, są podstawą do podejrzenia rozwijającej się ciąży i konieczności potwierdzenia lub wykluczenia wczesnej ciąży. Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży, oczywiście pierwszą myślą jest wykonanie testu ciążowego. Należy pamiętać jednak, że najszybszą metodą jest badanie krwi Beta hcg (gonadotropina kosmówkowa). Jeśli zdecydujemy się zrobić test ciążowy, a wynik testu okaże się pozytywny, w dalszej kolejności należy udać się na badanie usg do lekarza ginekologa w celu potwierdzenia ciąży. W przypadku negatywnego wyniku, przy jednoczesnym występowaniu pierwszych symptomów ciąży, nadal należy skonsultować się z lekarzem. Aby udać się do ginekologa, nie potrzebujesz skierowania. Podsumujmy metody na potwierdzenie lub wykluczenie ciąży:

 1. test ciążowy (może być zakupiony w sklepie i wykonany w domu)
 2. badania krwi Beta ucg
 3. wizyta u ginekologa oraz wykonanie usg

Jeśli testy i badania potwierdzą, że kobieta jest w ciąży, można przystąpić do przygotowań kolejnych etapów ciąży przy wsparciu lekarza ginekologa. Przyszła mama powinna szczególnie zadbać o siebie w tym okresie, w organizmie kobiety pojawia się wiele zmian, a więc osoby ciężarne mają prawo odczuwać wiele nieprzyjemnych dolegliwości, które bardzo często pojawiają się w trakcie ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze. 

Jakie są objawy ciąży – nawet jeśli wiesz to i tak zrób test ciążowy

Pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu, pojawiają się przeważnie dopiero koło 4-6 tygodnia. W trakcie trwania ciąży niektóre z nich powoli ustają. Jednym z pierwszych objawów ciąży jest oczywiście brak okresu, natomiast podczas ciąży pojawiają się również inne, omówione symptomy, których możesz być teraz świadoma. Prawidłowo rozpoznać ciążę może lekarz ginekolog, wcześniej można wspomagać się testem ciążowym oraz badaniem krwi. W ciąży często zdarzają się wahania nastrojów, a więc tak ważne jest, aby w czasie ciąży , szczególnie pierwszym trymestrze ciąży być świadomym tego, że w ciąży mogą pojawiać się różnego rodzaju objawy fizyczne, ale również psychiczne. Okres ciąży wciąż może być pięknym czasem, bez względu na jakie w ciąży mogą pojawić się dolegliwości.