Ciąża to piękny czas dla kobiety. Narodzenie dziecka to często zaplanowany proces przez rodziców, którzy już wyczekują przyjścia na świat swojej pociechy. Oczywiście, to też czas męczarni, jednak są to „słodkie krzyże”, które uśmiech dziecka zdecydowanie niweluje. Jak liczyć tygodnie ciąży? Nie każda kobieta musi wiedzieć jak obliczać tygodnie ciąży. Na szczęście mamy dla was kilka sposobów, ale o nich powiemy sobie więcej w naszym tekście.

Kalkulator ciążowy to jedno z wielu rozwiązań, które sprawią, że ciąże przebiegnie sprawniej. Jesteśmy przekonani, że to będzie ogromne ułatwienie dla kobiety i tym samym łatwiej będzie o zaplanowanie całego czasu aż do rozwiązania.

Jak liczyć tygodnie ciąży i ustalić termin porodu? Znaczenie terminu ostatniej miesiączki

Wiele pań zastanawia się nad tym, jak obliczyć tydzień ciąży. Są to przeważnie dylematy dotyczące pierwszej ciąży, ponieważ później zdecydowanie łatwiej jest zaplanować kalendarz ciąży. Sama ciąża trwa 280 dni, czyli 40 tygodni. Jest to 9 miesięcy kalendarzowych, które jednak w zależności od jej przebiegu mogą się wydłużyć bądź też skrócić, jeżeli urodzi się wcześniak. Zacznijmy od tego, że początek ciąży liczy się od dnia ostatniej miesiączki. Mówi się o tym, że jest to tzw. reguła Naegelego. 

Tak jak zatem powiedzieliśmy, od daty ostatniej miesiączki obliczamy wiek ciąży. Następnie trzeba odjąć od tego trzy miesiące i później dodać rok i 7 dni. Obliczanie ciąży na podstawie reguły Naegelego to tylko przybliżenie, ponieważ nie da się z chirurgiczną dokładnością obliczyć tego, kiedy dziecko przyjdzie na świat. Szacuje się też, że wiek płodu jest mniejszy o 14 dni, chociaż tutaj mamy do czynienia ze średnią.

Jak obliczyć tydzień, miesiąc i trymestr ciąży? Czy badanie USG pozwala ustalić wiek ciąży? Czy jest to lepsze od kalkulatora?

Wiek ciąży ustala się na podstawie badania USG, którego dłuższa nazwa to badanie ultrasonograficzne. Takie badanie robi się w pierwszym trymestrze, a najlepszym okresem jest 10 tydzień. Badanie pozwala ustalić wiek ciąży na podstawie tego, jaka jest długość kości udowej, wymiar główki czy poprzeczny wymiar móżdżku.

Badanie USG jest najlepszą metodą, która sprawia, że można określić datę porodu. Pierwsze USG jest dla kobiety czymś fascynującym, ponieważ dowiaduje się, że jest w ciąży i dziecko rozwija się prawidłowo. Również takie badanie może określić trymestr ciąży czy miesiąc ciąży. Nie każda kobieta dowiaduje się o tym od razu, tylko może być to np. 2 czy 3 miesiącu. Doświadczony lekarz od razu też poda termin porodu, ale trzeba też znać pierwszy dzień ostatniej miesiączki.

Cykl ciążowy nie będzie łatwy dla kobiety, bo przyszła mama musi liczyć się z tym, że będzie potrzebować więcej wypoczynku, mogą pojawić się nudności, a czym bliżej porodu, tym też ograniczone są ruchy kobiety, które jest spowodowane ruchami dziecka i tym, że rośnie.

Aby ustalić w którym tygodniu ciąży jesteście niekoniecznie trzeba korzystać z badania USG. To znaczy jest ono wręcz obowiązkowe, natomiast inną metodą obliczenia tego, jaki jest obecnie okres ciąży, może to być kalkulator ciąży. Taki kalkulator pozwoli ustalić czas trwania ciąży, określić wiek ciąży. Dokładność działania kalkulatora opiera się jednak na tym, żeby dokładnie znać datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Jest to darmowe narzędzie, które można bez problemu znaleźć w internecie. Każdy tydzień ciąży będzie coraz cięższy, a czym termin porodu będzie bliższy, tym płód będzie domagać się wyjścia na świat.

Kalkulator ciąży – czy dobrze liczy tygodnie ciąży? Jakie są zalety obliczania wieku ciąży?

Zacznijmy od tego, że obliczenie tygodnia ciąży jest istotne, bo wtedy można określić jej prawidłowy przebieg. Kobieta może czuć się inaczej w konkretnych etapach ciąży, a znajomość jej przebiegu sprawi, że można uniknąć indukcji porodu czy też interwencji w postaci cesarskiego cięcia. Choć ciąża trwa 9 miesięcy, to jednak taki kalkulator pozwoli zaoszczędzić nerwów, ale przede wszystkim zdrowia kobiety. 


Kalkulator pozwoli rozpoznać miesiąc i trymestr, jak również pozwoli rozpoznać poród przedwczesny w celu zabezpieczenia zdrowia dziecka oraz matki. Wyobraźmy sobie, że dla kobiety każdy dzień ciąży czy tydzień ciąży z czasem staje się męczący. Kalkulator pozwala oszacować wiek ciąży i dokładny tydzień ciąży, a dodatkowo narzędzie jakim jest kalkulator to tak naprawdę chwila, by dowiedzieć się więcej o swoim zdrowiu. Obecnie każdy korzysta z internetu i dzięki temu będzie łatwiej nie tylko paniom, ale również panom, którzy dowiedzą się jak działa kalkulator ciąży i dzięki temu będą mogli być większym wsparciem dla swoich partnerek.