Temat wprowadzania nowych pokarmów do diety dziecka jest niezwykle trudny i skomplikowany, bowiem ile osób – tyle teorii. Jak rozszerzać dietę niemowlakowi? W artykule podpowiadamy, jak należy rozpocząć rozszerzanie diety niemowlęcia oraz ile posiłków powinny stanowić pokarmy uzupełniające. Zachęcamy do przeczytania!

Dlaczego rozszerzanie diety jest tak istotne?

Prawidłowe rozszerzanie diety dziecka ma ogromne znaczenie, bowiem jest najważniejszym krokiem w przygotowanium alucha do przyjmowania pokarmów stałych. Dodatkowo pozwala kształtować dziecku jego preferencje, a także jest sposobem na uzupełnienie niezbędnych składników odżywczych, których mleko matki nie zawiera w wystarczających ilościach. Co ciekawe, prawidłowy schemat żywienia niemowląt zapobiega przyszłym alergiom i chorobom cywilizacyjnym.

Kiedy zacząć rozszerzanie diety niemowlaka? 

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, każde dziecko należy karmić wyłącznie piersią lub mlekiem modyfikowanym do 6. miesiąca życia, z kolei od 6. do 12. miesiąca życia mleko matki powinno stanowić podstawę diety. Zdrowe niemowlę już w 4. miesiącu życia posiada zdolność przyjmowania pokarmów stałych. Przemawia za tym zarówno rozwinięcie nerek i przewodu pokarmowego, jak i nabycie umiejętności siedzenia z podparciem.

Nowe pokarmy zaleca się wprowadzać w wieku 6 miesięcy. Sygnąły, które wskazują na gotowość dziecka to m.in. otwieranie ust, samodzielne wkładanie przedmiotów do buzi czy umiejętność siedzenia z podparciem. Jednocześnie należy pamiętać o następujących, najważniejszych zasadach:

  • Rozszerzanie diety malucha powinno odbywać się stopniowo. Należy obserwować reakcje dziecka na nowe produkty. Nie należy odstawiać karmienia piersią, jeśli dziecko nadal tego potrzebuje. 
  • Przygodę z rozszerzaniem diety niemowlęcia warto zacząć od ugotowanych i zmiksowanych owoców i warzyw, a także kaszek zbożowych i ryżowych. Nie ma tutaj znaczenia rodzaj produktu. 
  • Nie bój się wprowadzać do diety malucha ryb czy mięsa. Aktualne zalecenia wskazują, że w żywieniu niemowląt te produkty mogą się pojawić już w 6 miesiącu życia niemowlaka!
  • Karm dziecko z pomocą łyżeczki – ułatwi mu jedzenie pokarmu.

Pokarmy potencjalnie alergizujące

Zastanawiasz się, jak wprowadzać do diety niemowlaka produkty potencjalnie alergizujące? To zależy. Jajka, ryby, orzeszki czy posiłki z glutenem należy wprowadzać dokładnie tak samo, jak inne produkty. Unikanie ich nie zmniejsza ryzyka alergii. Mleko krowie jako pełen posiłek można wprowadzić do diety po 12. miesiącu życia, podobnie jak i miód. Pozostałe produkty mleczne, takie jak jogurty, sery czy twarogi, mogą pojawić się w diecie szybciej. Podroby, w tym wędliny, kiełbasy czy parówki, należy wprowadzić do jadłospisu dopiero po 3. roku życia dziecka.

Niemowlę nie powinno spożywać produktów przetworzonych ani wzbogaconych cukrem czy słodzikami. Posiłków nie należy w żaden sposób wzbogacać, powinny być naturalne.

Czym jest metoda BLW?

BLW (Baby Led Weaning) to nowatorski, popularny sposób rozszerzenia diety niemowlęcia. Polega na wprowadzaniu nowych produktów do diety w formie naturalnej, czyli nie w postaci papki, jak w popularnych słoiczkach. Podawanie pokarmu w takiej formie pozwala dziecku w pełni poznać nowe smaki i zapachy. Posiłki należy jednak dostosować do możliwości i potrzeb niemowlęcia. Jeśli maluch jest gotowy na wprowadzenie kawałków owoców czy warzyw, jak najbardziej można tego spróbować. Kluczowa w tym wszystkim jest obserwacja, czy dziecko radzi sobie ze spożywaniem takich posiłków.

Metoda BLW jest wprowadzana wtedy, gdy niemowlę potragi trzymać w rączce produkty spożywcze oraz potrafi samodzielnie siedzieć, bowiem zmniejsza to ryzyko zakrztuszenia się spożywanym pokarmem. Należy to sprawdzić przed wprowadzeniem jakiegokolwiek niezmiksowanego produktu.

Jak rozszerzać dietę niemowlakowi? Liczba posiłków uzupełniających

W wieku 6-8 miesięcy niemowlę należy karmić mlekiem mamy, liczba posiłków uzupełniających powinna wynosić od 1 do 3. W wieku 9-11 miesięcy liczba ta zwiększa się do 3-4 i taka też pozostaje do ukończenia 24 miesięcy przez niemowlę. Należy stopniowo ograniczać kontakt dziecka z piersią matki. Nagłe odstawienie pokarmu może przynieść negatywne skutki, zatem należy tego bezwzględnie unikać. 

Każdy etap rozszerzania diety maluszka powinien być monitorowany przez rodziców. Pokarmy należy dostosować do potrzeb dziecka, a w razie jakichkolwiek wątpliwości, warto skonsultować je z lekarzem rodzinnym.

Rafał (15)

Jako ojciec trójki energicznych, kreatywnych i niesamowicie różnych od siebie dzieci, Rafał doskonale rozumie, że każdy dzień w życiu rodzica to nowa przygoda – czasem ekscytująca, a czasem wymagająca więcej kawy, niż jest to medycznie zalecane.
Wierzy, że kluczem do szczęśliwego rodzicielstwa jest
akceptacja własnych ograniczeń i umiejętność śmiechu z nich.