Kolka u dziecka spędza sen z powiek rodzicom. Nieprzespane noce, ale przede wszystkim bolący brzuszek i wzdęcia malucha sprawiają, że rodzice szukają sprawdzonych sposobów na kolkę. Czy takie istnieją? Co na kolki u noworodka warto zastosować? Podpowiadamy – zobacz!
Spis treści
Co na kolki u noworodka? Skorzystaj z tych rad
Zdecydowanie większe pole działania mamy w przypadku niemowlaka, czyli dziecka powyżej miesiąca życia. Z noworodkiem trzeba obchodzić się ostrożniej, jeśli chodzi o podawanie medykamentów. Układ trawienia u nowo narodzonego dziecka nie jest dojrzały, a przynajmniej nie zawsze jest. Nie można tego przyspieszyć, trzeba zachować spokój i spróbować ulżyć dziecku w bólu. Już nasze babcie miały domowe sposoby w tym temacie.
Rozgrzewanie brzuszka
Nie ma lepszego sposobu na kolkę u noworodka jak rozgrzanie bolącego brzuszka. Tutaj – zgodnie z przekazem pokoleniowym – można było wykorzystać np. rozgrzaną pieluchę tetrową czy pestki z wiśni włożone do poszewki lub lnianego woreczka. Ciekawym rozwiązaniem działającym rozkurczowo jest też kąpiel w ciepłej wodzie. Domowe sposoby na kolkę można było stosować wielokrotnie w ciągu dnia, zwłaszcza w sytuacjach, kiedy problem się nasilał.
Relaksujący masaż
Kolejna istotna metoda ważna w przypadku kolki. Może być łączona z rozgrzewaniem i podkurczaniem nóżek malucha. Pamiętaj, masaż brzuszka twojego dziecka powinie się odbywać zgodnie ze wskazówkami zegara. Stosuj umiar, patrz na reakcję dziecka. Powinien to być przyjemny czas, a nie czynność nasilająca płacz dziecka i wywołująca u niego jeszcze większy stres. Małe dzieci nie wiedzą jak radzić sobie z kolką, to rodzice muszą im w tym pomóc.
Układanie dziecka na brzuszku
To najprostszy sposób na pozbycie się dużej ilości gazów zalegających w jelitach, a jest też zalecane przez pediatrów z innych powodów związanych chociażby z prawidłowym trzymaniem główki i nabieraniem wprawy w podporze ciała. Zatem do dzieła! Nasze babcie nie miały do dyspozycji takich gadżetów jak współczesne mamy. Dziś w każdej aptece można nabyć np. anty kolkowe rurki doodbytnicze. One również służą do pozbycia się pęcherzyków gazu z jelit.
Odbijanie po każdym posiłku
Jest istotne ponieważ uwalnia nadprogramowe ilości powietrza, które dostały się do przewodu pokarmowego w czasie jedzenia. Pilnowanie, aby dziecku odbiło się po każdym karmieniu miało sprawić, że dolegliwości miną i maluszek przestanie cierpieć. Jednak jak się okazuje to kwestia bardzo indywidualna. U niektórych dzieci faktycznie pomaga, a u innych jedynie czasowo niweluje objawy kolki. Warto też zwrócić uwagę na technikę karmienia i to również w przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym. Niektóre maluchy nieprawidłowo chwytają pierś czy butelkę, co powoduje, że połykają za dużo powietrza, czego konsekwencją również jest wzdęty brzuszek.
Dużo czułości
Dziecko, które cierpi od pierwszego dnia życia na dolegliwości związane z kolką potrzebuje dużo czułości ze strony opiekunów. Tutaj przydają się smoczek i dużo przytulania oraz noszenia. Dzieci z kolką bywają trudne do odłożenia, mówi się, że dosłownie „wiszą” na rodzicach. Ten blisko kontakt z nimi podnosi komfort życia maluszka, który przecież odczuwa silny ból i nie umie sobie inaczej z nim poradzić. Silne ramiona rodziców, które ukołyszą do snu, są wybawieniem i mogą łagodzić objawy kolki. Ten bliski kontakt sprawdzi się też w przypadku karmienia piersią, które również jest w stanie uspokoić i ukoić maluszka.
Jak pomóc starszemu dziecku, które ma kolkę?
O ile w przypadku noworodka zaleca się wielką ostrożność w działaniu, to jeśli chodzi o niemowlęta jest większe pole do działania. Każdy rodzic chce ukoić ból swojego dziecka. W niektórych sytuacjach niezbędne są w tym celu lekarstwa w postaci kropli na kolkę. Wiele lat temu trzeba je było ściągać z Niemiec, aktualnie w aptekach można znaleźć wiele rodzajów kropli zawierających symetykon. To środek, który usuwa przyczyny kolki u niemowlaka.
Jak rozpoznać kolkę u niemowlaka? Objawy i leczenie
Skąd wiedzieć, że to typowa kolka, a nie objawy alergii pokarmowej np. na białka mleka krowiego? A może to brak jednego z enzymów trawiennych? Jak wygląda leczenie tego schorzenia? Te pytania zadają sobie rodzice, których dzieci dotyczy ten problem. Chcą się dowiedzieć, jak można się pozbyć dolegliwości związanych z kolką. Podkurczanie nóżek i prężenie się to klasyczny objaw kolki, jeden z pierwszych jakie są w stanie odnotować rodzice i wskazać, jako towarzyszące występowaniu tej nieprzyjemnej dolegliwości. Na pewno kluczowa jest obserwacja zachowań malucha, tego co powoduje niepokój dziecka. Warto założyć nawet dziennik i skrupulatnie notować, co dziecko jadło, co robiło danego dnia. To może być pomocne w określeniu jakie są objawy i przyczyny kolki. Dopiero wtedy i to po konsultacji z lekarzem można podjąć decyzję o konkretnych działaniach zmierzających do wyeliminowania bólu u dziecka.
Sposoby na kolkę u niemowlaka – wiele dzieci, jedna metoda?
Czy istnieją uniwersalne i przede wszystkim skuteczne sposoby na kolkę w przypadku noworodków i niemowląt? Niestety nie. Czasem kolka ustępuje samoistnie, czasem zostaje na dłużej. Wtedy przyda się cierpliwość i posiadanie wiedzy na temat tego, jak można wspomóc układ pokarmowy dziecka. Gdy ataki kolki przybierają na sile, wtedy wiadomo, że nie obejdzie się bez wsparcia medycznego. Same masaże czy rozgrzewanie brzuszka w takiej sytuacji to zwyczajnie za mało. Koniecznie jest, aby skonsultować się z lekarzem pediatrą. Ten zbierze dokładny wywiad z rodzicami małego pacjenta, a być może też przeanalizuje wyniki jego badań, by pomóc w ustaleniu planu działania. Najczęściej w szóstym lub siódmym miesiącu życia dziecka niedojrzałość układu pokarmowego mija i problem znika. Jednak bywa i tak, że kolka występuje jeszcze u starszych niemowląt i małych dzieci. W ich przypadku trzeba postępować dwutorowo, podawać lekarstwa osłabiające występowanie kolki, a jednocześnie okazywać im wiele czułości i bliskości, masować brzuszek i robić wszystko, by ból zniknął. Jeśli jest to częsty problem i bardzo dokuczliwy, to należy podać dziecku lek przeciwbólowy.
Podsumowując, w przypadku pojawienia się objawów sugerujących kolkę należy przeprowadzić obserwację, by mieć pewność, że to właśnie ten problem doskwiera maluszkowi. Jeśli lekarz potwierdzi, że to kolka, warto go zapytać o to co robić i co stosować, aby leczenie kolki niemowlęcej było skuteczne.

Ojciec trójki energicznych i kreatywnych dzieci, który wierzy, że kluczem do szczęśliwego rodzicielstwa jest akceptacja własnych ograniczeń oraz umiejętność śmiechu z siebie. Każdy dzień traktuje jak nową przygodę, podchodząc do wyzwań z uśmiechem i pozytywną energią.