Czy w ciąży można latać samolotem? Fakty i mity odnośnie latania samolotem w ciąży

Ciąża to szczególny okres w życiu kobiety. Spoczywa na niej odpowiedzialność także za dziecko, dlatego dotychczasowe aktywności musi przeanalizować pod kątem bezpieczeństwa dziecka. Jednak kobieta w ciąży nie musi rezygnować ze wszystkiego. Bardzo wiele kontrowersji budzi podróż samolotem, dlatego wokół tego tematu narosło bardzo wiele kontrowersji. Zatem czy w ciąży można latać samolotem? Czy decydujący jest o tym tydzień ciąży?

Czy w ciąży można latać samolotem?

Latanie samolotami niesie za sobą bardzo wiele korzyści. Przede wszystkim jest to ogromna oszczędność czasu, a nierzadko także rentowniejsza forma umożliwiająca przemieszczanie. W krótkim czasie można pokonać bardzo duże odległości, dlatego każdego roku poszerza się grono entuzjastów samolotów. Bardzo wiele wątpliwości pojawia się w kontekście latania w ciąży. Narażenie na zmianę ciśnienia jest powodem do rozwoju narastających obaw. W konsekwencji nie jedna kobieta zastanawia się, czy w ciąży można latać samolotem. W rzeczywistości, w przypadku ciąży przebiegającej prawidłowo, bez ryzyka przedwczesnego porodu, podróż samolotem w ciąży jest bezpieczna. Kluczowe jest, aby wcześniej skonsultować się i zapytać o zdanie lekarza prowadzącego. 

Do którego tygodnia ciąży można latać samolotem?

Kobieta w ciąży rozwijającej się prawidłowo teoretycznie może latać bez ograniczeń, jednak zawsze powinna skonsultować się lekarzem prowadzącym ciąże, zwłaszcza przed dłuższymi lotami. Dodatkowo skonsultować się z lekarzem prowadzącym powinny przyszłe mamy zmagające się z chorobą lokomocyjną. Dostępne są farmaceutyki, które umożliwiają zmniejszenie poziomu odczuwanych dolegliwości tej choroby, a jednocześnie możliwe są do zastosowania podczas podróżowania w ciąży. 

Większość linii lotniczych wskazuje, że przelot jest możliwy do 36, 37 tygodnia ciąży w przypadku ciąży pojedynczej i zgodzie lekarza prowadzącego. Z kolei w przypadku ciąży mnogiej to 32 tydzień ciąży jest teoretycznie ostatnim momentem na bezproblemowy lot. Z punktu widzenia kobiety to drugi trymestr ciąży jest najbardziej komfortowym i bezpiecznym okresem.

Przygotowanie a podróż samolotem w ciąży

W zaawansowanej ciąży, to do lekarza prowadzącego należy opinia, czy w ciąży można latać samolotem. Przy braku przeciwwskazań, lekarz powinien wystawić stosowne zaświadczenie zawierające informację o stanie zdrowia i etapie ciąży. Każdy przewoźnik posiada swój własny regulamin i może zażądać zaświadczenia podczas odprawy, dlatego może okazać się niezbędne. Zazwyczaj jest ono konieczne, jeżeli planujesz lot samolotem w ciąży widocznej. Jednak przezorność pozwala uniknąć ewentualnych problemów i stresów, dlatego warto zweryfikować zapisy w tej materii u danego przewoźnika. Kobiety w zaawansowanej ciąży, blisko planowanej daty porodu, powinny o nie zadbać dla własnego bezpieczeństwa. Równie istotne są dokumenty medyczne, które gromadzisz od kiedy jesteś w ciąży, np. kartę ciąży i aktualne wyniki badań. Możesz kupić specjalne rajstopy czy pończochy, które wykazują właściwości stopniujące ucisk. 

Warto przeczytać:  Jak liczyć tygodnie ciąży? Ile tygodni trwa ciąża? Kalkulator ciąży to zdecydowane ułatwienie!

W przypadku podróży zagranicznej, dobrym posunięciem jest przetłumaczenie zaświadczenia na język angielski, aby uniknąć kłopotów podczas lotu powrotnego. Równie istotne jest, aby posiadać ubezpieczenie turystyczne. Przy zmianie klimatu możesz poczuć się gorzej, a takich objawów niemożna lekceważyć w ciąży. Wówczas wizyta u lekarza jest niezbędna, a odpowiednie ubezpieczenie turystyczne pozwoli na całkowite pokrycie wydatków związanych z badaniami i konsultacją. Jest to także zabezpieczenie podczas innych, nieprzewidzianych wydarzeń. 

Czy w ciąży można latać samolotem w każdym przypadku?

Podróżowanie samolotem w ciąży jest realnie niebezpieczne dla kobiet zmagających się z chorobami przewlekłymi, np. choroby serca, niewydolność nerek, cukrzyca. Z lotu samolotem powinny zrezygnować kobiety, które wcześniej poroniły lub doszło u nich do pęknięcia błon płodowych. Wówczas wzrasta ryzyko porodu przedwczesnego lub może wystąpić krwawienie z dróg rodnych. Ciąża zagrożona wymaga zgody lekarza prowadzącego. 

O czym należy pamiętać podczas latania samolotem w ciąży?

Kobiety w ciąży podczas lotu, powinny co pół godziny spacerować po pokładzie, a w między czasie zginać i prostować nogi. W przypadku kobiet ciężarnych rekomendowany jest wybór miejsca sąsiadującego z przejściem, blisko toalety. Podczas lotu należy pić dużo płynów, najlepiej wody. Równolegle należy unikać płynów zawierających kofeinę. Na dłuższe loty należy zadbać o wygodne i swobodne ubranie. Pozwala to także zmniejszyć ryzyko zakrzepicy. Kobiety w ciąży nie powinny obawiać się proszenia o pomoc personelu. 

© idealnyrodzicnieistnieje.pl