Często pokój nastolatka nie jest duży, a muszą się w nim znaleźć niezbędne meble i miejsce do odpoczynku. Jak urządzić bardzo mały pokój młodzieżowy? Sprawdź, jakie meble wybrać.

Aranżacja pokoju młodzieżowego to wyzwanie dla rodziców, ale i dla młodych osób, które chcą stworzyć swój własny kąt. Oprócz podstawowych mebli musi być też strefa odpoczynku, ale jak ją stworzyć w niewielkim pomieszczeniu? Co musi się znaleźć w takiej przestrzeni i jakie kolory wybrać? Zobacz, jak urządzić bardzo mały pokój młodzieżowy, by był praktyczny. 

Aranżacja pokoju młodzieżowego – jakie kolory wybrać?

Pokój dla nastolatka często wygląda jak pokój dorosłej osoby, choć oczywiście musi w nim stać biurko, przy którym młodzież może odrabiać lekcje. Najczęściej decyzję o wyborze konkretnych mebli i kolorów podejmują już młode osoby samodzielnie, ale w porozumieniu z rodzicami. Niewielki pokój młodzieżowy powinien być jasny, by optycznie powiększyć tę przestrzeń. W pokoju dziewczęcym znakomicie będą się prezentować beże i pastele, a w pokoju chłopców szarości. Oczywiście można też mocniej zaakcentować jakąś przestrzeń, a może być to na przykład ciemniejsza tapeta na jednej ze ścian. Niech to będzie jednak jeden akcent, by nie przytłoczyć całości. 

Wskazówki, jak urządzić bardzo mały pokój młodzieżowy

Jak urządzić bardzo mały pokój młodzieżowy, by był praktyczny? Jest kilka trików, dzięki którym sprawisz, że nawet niewielkie pomieszczenie będzie funkcjonalne. Zacznij od mebli, które są obowiązkowe, a więc biurko i łóżko. Możesz wybrać piętrowe łóżko, jeśli w pokoju mieszka rodzeństwo. Dobrym wyborem jest też antresola, czyli łóżko piętrowe, pod którym jest biurko i szafka. Jeśli nie ma konieczności kupna łóżka piętrowego, to wybierz takie, które ma szuflady pod łóżkiem lub pojemniki. Każdy schowek się przyda na przechowywanie drobiazgów. W pokoju młodzieżowym musi być też dużo miejsca do przechowywania ubrań, a więc niezbędna jest pojemna szafa, przyda się regał na książki i komoda. Nawet w wąskim pokoju można takie meble umieścić, a jeśli chcesz zagospodarować tę przestrzeń maksymalnie, to najlepszym wyborem będzie zabudowanie ściany meblami na zamówienie. Mały pokój nastolatka powinien być jasny, a na ścianie warto umieścić lustra, które optycznie powiększają przestrzeń. 

Jakie meble wybrać do niewielkiego pokoju dla nastolatka?

Meble w pokoju młodzieżowym muszą być przede wszystkim funkcjonalne. Dobrze, by szafki miały dużo szuflad, ale i półek. Pod biurkiem też powinna być szafka, w której nastolatek będzie mógł trzymać szkolne akcesoria. Duża pojemna szafa przyda się nie tylko na ubrania, ale i gadżety. Nie możesz zapomnieć o wygodnym krześle do biurka, na którym nastolatek będzie spędzać sporo czasu przy odrabianiu lekcji i grze przy komputerze.  Niewielki, ale funkcjonalny pokój młodzieżowy to taki, w którym są wszystkie niezbędne meble i dodatki, a dodatkowo jest też strefa odpoczynku. Choć może wydawać się to niemożliwe, to jest wykonalne. Wystarczy wybrać wielofunkcyjne meble, dzięki którym w pokoju będzie jeden mebel zamiast dwóch czy trzech. 

Mały pokój młodzieżowy dla chłopca

Aranżacja pokoju chłopięcego nie będzie znacząco odbiegać od pokoju dziewczęcego. Jednak chłopcy są częściej kolekcjonerami gadżetów, a więc warto, by mieli półki na ścianach, na których mogą eksponować swoje trofea czy puchary za wyniki sportowe. W przypadku chłopięcych mebli młodzieżowych dominują stonowane barwy, odcienie szarości, biel i czerń. Młody człowiek musi mieć też swoją strefę relaksu, a więc konieczne jest wygodne łóżko z komfortowym materacem, na którym można odpocząć czy poczytać. 

Mały pokój młodzieżowy dla dziewczyny

Jeśli chcesz urządzić pokój dziewczęcy, to najlepiej wybrać białe meble. Biel można przełamać kolorowymi dodatkami, a więc na biurku może stanąć czerwona lampka, a na łóżku możesz położyć rubinową narzutę i poduszki w podobnym odcieniu. Dziewczęta lubią się stroić, a więc warto wybrać do niewielkiego pokoju pojemną szafę z lustrem na froncie. 

Jak urządzić pokój młodzieżowy? Aranżacja małego pokoju i właściwe umeblowanie

Jak urządzić bardzo mały pokój młodzieżowy? Nie powinno być to problemem dla nikogo, gdyż wybór mebli i akcesoriów jest na tyle duży, że nawet w wąskim pomieszczeniu wszystko się zmieści. Wystarczy dokładnie wszystko przemyśleć i dobrać meble z dużą ilością szuflad i półek. Dzięki jasnym kolorom przestrzeń będzie wyglądać na większą. Również taki efekt można osiągnąć dzięki lustrom, które szczególnie w pokoju dziewcząt się przydadzą. Urządzając mały pokój, pomyśl o każdym kącie, który warto wykorzystać. Każda szafka będzie dobra do przechowywania rzeczy, których młodzież ma bardzo dużo. 

Rafał (15)

Jako ojciec trójki energicznych, kreatywnych i niesamowicie różnych od siebie dzieci, Rafał doskonale rozumie, że każdy dzień w życiu rodzica to nowa przygoda – czasem ekscytująca, a czasem wymagająca więcej kawy, niż jest to medycznie zalecane.
Wierzy, że kluczem do szczęśliwego rodzicielstwa jest
akceptacja własnych ograniczeń i umiejętność śmiechu z nich.