Niezwykle ważne jest, abyś podróżował bezpiecznie, mając dziecko w samochodzie. Przestrzeganie przepisów prawa to podstawa. Dowiedz się, do kiedy dzieci muszą jeździć w foteliku i dlaczego jest to obowiązkowe. 

Aby bezpiecznie przewozić dziecko, dziecko musi jeździć w foteliku. Przepisy jasno określają, do jakiego wieku trzeba przestrzegać tego obowiązku. Oczywiście nie każdy rodzic lubi wozić dziecko w foteliku, bo wiąże się to z pewnymi niedogodnościami, ale polskie przepisy zabraniają podróżować bez fotelika przed ukończeniem pewnego wieku i/lub osiągnięciem konkretnego wzrostu. Pojawia się wobec tego pytanie, kiedy Twoje dziecko może przestać jeździć w foteliku.

Do jakiego wieku dzieci muszą jeździć w foteliku samochodowym? 

Bezpieczeństwo dzieci podczas podróżowania z nimi samochodem powinna być dla Ciebie kwestią priorytetową. Musisz wiedzieć, że nieprzestrzeganie przepisów to prosta droga do tego, aby otrzymać mandat. Fotelik samochodowy jest urządzeniem przytrzymującym dla dzieci, które zapewnia im odpowiednią ochronę w razie wypadku. Powinieneś wiedzieć, na czym polega bezpieczne przewożenie dzieci w samochodzie, aby były one zabezpieczone przed różnymi zagrożeniami na drodze. 

Jazda bez fotelika jest zabroniona w Polsce dla dzieci poniżej 150 wzrostu i wadze poniżej 36 kg. Dziecko poniżej 3 roku życia nie może być przewożone autem, w którym nie ma fotelika ani pasów bezpieczeństwa. Twoim obowiązkiem jest, aby dopasować odpowiednie akcesorium umożliwiające jazdę z przodu lub na tylnym siedzeniu. 

Do kiedy dzieci muszą jeździć w foteliku? Poznaj przepisy dotyczące przewożenia dzieci w samochodzie?

W przypadku przewozu dzieci w samochodzie, które mają zaledwie parę lat (mających co najmniej 3 lata), konieczne jest zamontowanie fotelików na tylnych siedzeniach. Możliwe będzie także umieszczenie dziecka w foteliku przednim, dotyczy to głównie małych pociech. Konieczne staje się jednak to, aby poduszka powietrzna została dezaktywowana. 

Kolejną kwestią jest ustawienie fotelika tyłem do kierunku jazdy. Starsze dzieci także muszą korzystać z odpowiedniego zabezpieczenia. Niezbędne staje się sięgnięcie po fotelik podwyższający lub przynajmniej po podstawkę podwyższającą. Wyższe dzieci mogą być przewożone bez problemu na tradycyjnym foteliku, pozbawionym pasów i osłon zabezpieczających. Podstawka będzie wystarczająca, 

Czy wiesz, kiedy i jak należy przewozić dziecko w foteliku?

Jazda w foteliku regulowana jest przez prawo o ruchu drogowym, dlatego poznaj najważniejsze z nich, aby podróżować bezpiecznie i zmniejszyć do minimum ryzyko. Przepisy mówią, że z fotelika dziecięcego trzeba korzystać w konkretnych sytuacjach. Wiesz już, że dzieci mające mniej niż 150 cm wzrostu muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa lub być przewożone w urządzeniu przytrzymującym typu fotelik. 

Warto wiedzieć, że są różne wyjątki od reguły. Nawet jeśli dziecko powinno podróżować w foteliku, to ze względu na wagę lub wzrost mogą pojawić się pewne problemy. Dziecko może podróżować bez fotelika, jeśli ma co najmniej 135 cm wzrostu i nie ma możliwości zapewnienia mu akcesorium gwarantującego pełne bezpieczeństwo. Zdarza się, że nie mieści się w foteliku, co najczęściej wynika z nadprogramowej wagi, nieproporcjonalnej do wzrostu. 

W jakim foteliku przewozić dziecko?

Kluczowe jest to, aby przewozić dziecko w foteliku dostosowanym do jego wagi i wzrostu. Poszczególni producenci stosują podobne oznaczenia, które ułatwiają dobranie właściwego akcesorium. Dziecko musi jechać w odpowiednim foteliku, mającym wymagane certyfikaty i atesty potwierdzające bezpieczeństwo użytkowania. Ważne, abyś dobrał właściwy rozmiar. Fotelik musi zostać zmieniony, gdy jest za mały. Nie ma sensu kupować zbyt dużego akcesorium na wyrost, aby było dobre, gdy użytkownik podrośnie. 

Kolejną kwestią jest to, aby fotelik został dopasowany do samochodu. Zadbaj o jego prawidłowe zamontowanie, w przeciwnym razie nie spełni należycie swojego zadania, czyli nie zapewni skutecznej ochrony. Najlepsze są foteliki z pasami wykończonymi miękkim materiałem typu gąbka lub pianka. 

Czy dziecko powinno jeździć w foteliku? 

Podróżowanie z fotelikiem dla dziecka nie zawsze jest prostym zadaniem, jednak gwarantuje to zwiększone bezpieczeństwo. Zapewnienie fotelika w aucie dla swojej pociechy jest podstawą. Dziecko podróżuje dzięki temu zgodnie z przepisami, które zostały wprowadzone po to, aby chronić je przed rozmaitymi zagrożeniami podczas podróżowania autem. Kluczowe jest zapewnienie fotelika bezpieczeństwa dla dziecka w oparciu o jego wzrost i wagę. 

Rafał (15)

Jako ojciec trójki energicznych, kreatywnych i niesamowicie różnych od siebie dzieci, Rafał doskonale rozumie, że każdy dzień w życiu rodzica to nowa przygoda – czasem ekscytująca, a czasem wymagająca więcej kawy, niż jest to medycznie zalecane.
Wierzy, że kluczem do szczęśliwego rodzicielstwa jest
akceptacja własnych ograniczeń i umiejętność śmiechu z nich.