Młodzież, ale i dorośli powinni prowadzić zdrowy tryb życia, w tym zadbać o ilość snu, która wpływa na cały organizm. Ile powinni spać nastolatkowie, a ile dorośli? Sprawdź, jak długość snu wpływa na zdrowie.

Niektóre osoby są śpiochami i mogą przesypiać większość nocy i dnia. Inne natomiast są nocnymi markami i śpią maksymalnie 5 godzin dziennie. Jednak w obu przypadkach ilość snu nie jest odpowiednia, a więc może negatywnie odbić się na zdrowiu. Szczególnie nastolatkowie potrzebują się wyspać, by ich rozwój nie został zaburzony. Ile powinni spać nastolatkowie i jak sprawa wygląda w przypadku dorosłych?

Czym grozi niedobór snu?

Zaburzenia snu dotykają coraz większą liczbę osób w każdym wieku. Brak snu może prowadzić do licznych problemów zdrowotnych, ale przede wszystkim niewyspany człowiek jest rozdrażniony, ma problemy z koncentracją, co odbija się na nauce i pracy, a w konsekwencji utrudnia codzienne funkcjonowanie. Brak odpowiedniej ilości snu powoduje też, że częściej zapada się na przewlekłe choroby, w tym na choroby serca, cukrzycę czy nawet niewydolność nerek. Młode dziewczęta mogą mieć problemy z miesiączkowaniem, a nastolatkowie znacznie częściej borykają się z trądzikiem i z innymi zmianami skórnymi. Niedobór snu może prowadzić do problemów psychicznych i spadku odporności. Zatem warto wysypiać się codziennie i zadbać nie tylko o ilość, ale i o jakość snu. 

Ile powinni spać nastolatkowie, a ile godzin snu potrzebuje dorosły?

Zalecenia dotyczące ilości snu w przypadku nastolatków wskazują, że powinni oni przesypiać od 7 do 11 godzin. Choć to rozwidlenie jest dość spore, to zarówno młodzież śpiąca 8 godzin, jak i 10 godzin będzie się prawidłowo rozwijać. Jeśli zaś chodzi o dorosłego człowieka, to te zalecenia są podobne, choć wszystko zależy od trybu życia. Minimalna ilość godzin snu nie powinna być niższa nić 6, ale też należy uważać, by nie spać za długo. Jeśli ktoś śpi 11 godzin i jest to dla niego norma, to może świadczyć o zaburzeniach i warto udać się do lekarza. Dorosły powinien spać od 8 do 10 godzin na dobę i jest to optymalna długość snu. 

Problemy ze snem – skutki niedoboru snu i zaburzenia snu

Wiadomo już, ile powinni spać nastolatkowie i dorośli, a co jeśli pojawiają się problemy i potrzeba snu jest niewielka? Jeśli czas snu będzie zbyt krótki, to organizm może znacznie się osłabić, a to prowadzi do różnych problemów zdrowotnych, ale też wpływa na zdrowie psychiczne. Problemy ze snem mogą pojawić się w każdym wieku tak naprawdę, a przyczyn może być wiele. Często są to niestety problemy zdrowotne, a więc konieczna jest wizyta u specjalisty. Jeśli jednak ktoś nie może zasnąć, to powodem mogą być drzemki w ciągu dnia lub zbyt wysoka temperatura w sypialni. Zaburzony cykl snu oznacza, że człowiek sypia nieregularnie, ma problemy z zasypianiem lub śpi za długo, często się budzi w nocy lub ma koszmary senne. Zarówno niedobór snu, jak i zbyt długi sen powodują, że w organizmie zaczyna brakować witamin i minerałów, co może zaburzyć pracę układu nerwowego. 

Jak poprawić jakość snu? Ile godzin spać?

Jeśli nie śpisz od 7 do 9 godzin na dobę, to popraw jakość swojego snu. Jak to zrobić? Jest kilka sposobów, a jednym z nich jest wprowadzenie aktywności fizycznej do swojego codziennego życia. Oczywiście ćwiczenia należy wykonywać w ciągu dnia. Przed snem wywietrz porządnie pokój i zmieniaj też regularnie pościel. Staraj się przed snem nie oglądać telewizji, a najlepiej poczytaj książkę lub poleż i po prostu pomyśl o czymś przyjemnym. Zadbaj też o zdrowe odżywianie, które wpłynie pozytywnie na cały organizm, a także unikaj drzemek w ciągu dnia. Nie przejadaj się na wieczór, a ostatni posiłek zjedz najpóźniej dwie godziny przed zaśnięciem. Niech to będzie coś lekkostrawnego. 

Zdrowy sen i potrzeba snu u nastolatków

To, ile powinni spać nastolatkowie nie zależy od ich trybu życia, bo w tym wieku każdy jest aktywny. Ważniejszy jest stały rytm snu i to też w przypadku dorosłych. Oczywiście może się zdarzyć, że raz na jakiś czas będzie nieprzespana noc z powodu imprezy czy innej okoliczności. Jeśli jednak takie sytuacje zdarzać się będą często, to odbije się to negatywnie na organizmie. Zapewnij sobie odpowiedni komfort snu i wysypiaj się, by być zdrowym, witalnym i pełnym energii. 

Ile godzin snu potrzebuje nastolatek?

Młode osoby mają mnóstwo energii, ale by ją mieć, muszą się wysypiać. Dorośli także, a zbyt mała ilość snu może prowadzić do różnych dolegliwości. Wysypiaj się, chodź regularnie spać i unikaj przed snem zbyt dużych emocji. Wyspany człowiek, to szczęśliwszy i zdrowszy człowiek, który jest gotowy stawić czoła wszystkim wyzwaniom. 

Rafał (15)

Jako ojciec trójki energicznych, kreatywnych i niesamowicie różnych od siebie dzieci, Rafał doskonale rozumie, że każdy dzień w życiu rodzica to nowa przygoda – czasem ekscytująca, a czasem wymagająca więcej kawy, niż jest to medycznie zalecane.
Wierzy, że kluczem do szczęśliwego rodzicielstwa jest
akceptacja własnych ograniczeń i umiejętność śmiechu z nich.