Co na zatkany nos u dzieci? Poznaj domowe sposoby na katar u dzieci

Zatkany nos okazuje się niezwykle uciążliwy dla małego dziecka, jak i stanowi spore wyzwanie dla jego rodziców. Wydzielina w nosie utrudnia oddychanie, przez co maluch staje się marudny i płaczliwy. Co na zatkany nos u dzieci? Sprawdź te domowe sposoby!

Katar, obrzęk błony śluzowej, zatkany nos- to częste objawy infekcji górnych dróg oddechowych. Choroba może mieć podłoże wirusowe lub bakteryjne, warto jednak pamiętać, że katar towarzyszy także alergii. Ta szczególnie męcząca dolegliwość dotyka również tych najmłodszych. Co na zatkany nos u dziecka?

Zatkany nos u dziecka – najczęstsze przyczyny

Zatkany nos u niemowlaków, jak i starszych dzieci jest poważnym problemem pediatrycznym. Wpływa negatywnie na samopoczucie dziecka i utrudnia mu spokojny sen. Choroba nosa obejmuje jamą nosową, jak i część nosową gardła. Najczęstsze przyczyny kataru i zatkanego nosa to:

  • infekcja nosa oraz zatok,
  • alergiczny nieżyt nosa,
  • zaburzenia strukturalne w jamie nosowej,
  • obecność ciała obcego,
  • skrzywiona przegroda nosowa,
  • przerost migdałka gardłowego,
  • nieprawidłowo duże małżowiny nosowe.

Z niedrożnością nosa można walczyć pewnymi prostymi metodami.

Co na zatkany nos u dzieci? Poznaj domowe sposoby na zatkany nos

Chcąc zadbać o zdrowie dziecka i ułatwić mu oddychanie, warto wypróbować pewne sprawdzone już przez rodziców sposoby. Jak pomóc maluchowi? Co na zatkany nos u dzieci sprawdzi się najlepiej?

Regularne oczyszczanie nosa dziecka

Ważną czynnością, która pomoże w odetkaniu nosa u dziecka jest jego dokładne oczyszczanie. Nagromadzona w nosie wydzielina nie pozwala na swobodne oddychanie, a przy tym spływa po ścianie gardła, co okazuje się szkodliwe dla oskrzeli. Właśnie dlatego należy pamiętać o systematycznym oczyszczaniu nosa dziecka, używając do tego np. tak zwanej gruszki czy innych odciągaczy, jak modeli podpinanych do odkurzaczy. Trzeba dodać, że niemowlaki do 12 miesięcy życia oddychają wyłącznie przez nos.

Udrażnianie nosa solą fizjologiczną lub wodą morską

Co na zatkany nos u dzieci? Pomocny okazuje się także roztwór soli fizjologicznej albo woda morska. Środki te służą do rozpuszczania zaschniętej wydzieliny. Ponadto mają właściwości nawilżające. Pediatrzy zalecą ich stosowanie także profilaktycznie, u dzieci bez kataru. Wygodnym rozwiązaniem są preparaty w formie sprayu, który jest łatwy w aplikacji.

Warto przeczytać:  Życzenia imieninowe dla Anny - mądre i wyjątkowe propozycje

Regularnie inhalacje

Kolejnym sposobem na zapalenie błony śluzowej nosa i odetkanie go jest przeprowadzanie inhalacji. Można do nich użyć olejki eteryczne, jak na przykład rozmarynowy czy eukaliptusowy. Oczywiście, w niewielkiej ilości. Rodzice mogą zainwestować w specjalny inhalator, lub przygotować garnek z gorącą wodą oraz solą czy dodatkiem wspomnianych olejków. Na katar polecany jest także rumianek. Maluch powinien wdychać unoszącą się parę wodną.

Właściwa temperatura i wilgotność w domu

Co na zatkany nos u dzieci? Zadbaj o odpowiednią wilgotność i temperaturę powietrza w mieszkaniu! Są to istotne kwestie zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy to wiele domów ma problem ze zbyt suchym powietrzem. W sypialni malucha temperatura powinna wynosić maksymalnie 21ºC, a wilgotność w przedziale 50-60%. Suche powietrze doprowadza do wysychania śluzu produkowanego w jamie nosowej, który stanowi barierę przeciwko mikroorganizmom. Równie istotne jest regularne wietrzenie pokoju, w którym śpi dziecko. Aby podnieść wilgotność powietrza, można zainwestować w specjalny nawilżacz.

Spacery na świeżym powietrzu

Dziecku lepiej oddychać na świeżym powietrzu. Pomimo przeziębienia, warto więc udać się z nim na zewnątrz. Powietrze skutecznie obkurcza śluzówkę nosa i ułatwia oddychanie. Spacery są wskazane, o ile maluch nie zmaga się z innymi, poważniejszymi dolegliwościami, takimi jak uciążliwy kaszel czy gorączka.

Co na zatkany nos u dzieci? Plastry i leki

Chcąc udrożnić nos dziecka, można użyć specjalnych inhalacyjnych plastrów na katar. Produkty te zostały nasączone olejkami eterycznymi, które ułatwiają oddychanie. Można je umieścić na ubraniu maluszka, czy też nakleić na łóżeczko. Co w sytuacji, kiedy pomimo wielu prób nosek dziecka zostaje nadal zatkany? Rozwiązaniem problemów mogą okazać się leki przepisane przez lekarza, jak np. ambroksol.

Zatkany nos bez kataru u dzieci – jak sobie z nim radzić?

Co na zatkany nos u dzieci bez kataru? Zatkany nos u dziecka bez kataru jest często wynikiem zapalenia zatok. Chcąc z nim walczyć, warto sięgnąć po olejki eteryczne, np. dodając kilka kropel do wanny napełnioną wodą. Doskonale sprawdzą się też napary z ziół, takich jak: owoc kopru włoskiego, rumianek, szałwia, tymianek. Rodzice muszą też pamiętać o odpowiedniej higienie jamy nosowej dziecka oraz nawilżaniu powietrza w jego sypialni. Pomocne okazują się też ciepłe okłady na zatoki.


Podczas nieżytu nosa należy pamiętać o prawidłowej pielęgnacji jamy nosowej.  Niezbędne jest jej regularne oczyszczanie i stosowanie środków rozrzedzających wydzielinę. Aby ograniczyć dyskomfort dziecka, warto też wykonywać nebulizacje i pamiętać o jego prawidłowym nawodnieniu.

© idealnyrodzicnieistnieje.pl