Choroby pasożytnicze to prawdziwa plaga naszego wieku. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że do zakażenia może dojść bardzo łatwo. Jakie są objawy pasożytów u dzieci? Poznaj te najczęstsze.
Zakażenie pasożytami grozi nie tylko właścicielom zwierząt domowych. Nieproszeni goście mogą przedostać się do przewodu pokarmowego malucha w różny sposób. Niestety, ich wykrycie bywa trudne. Przedstawiamy najczęstsze objawy pasożytów u dzieci oraz sposoby walki z nimi.
Spis treści
Najczęściej występujące objawy pasożytów u dzieci
Owsica
W przedszkolach i szkołach uczniowie mogą zarażać się owsicą. To jedna wśród najczęstszych chorób pasożytniczych u dzieci. Chorobę wywołuje tak zwany owsik ludzki, który osiedla się w jelicie grubym. Pomimo tego, że owsica dotyka najczęściej dzieci, to jednak zarażają one także dorosłych członków rodziny. Stąd konieczna okazuje się kompleksowa terapia wszystkich domowników. Jeżeli chodzi o objawy, to zależą one od wrażliwości osobniczej, oraz intensywności inwazji. Do tych najpowszechniejszych należą:
- obecność robaków w kale,
- świąt odbytu,
- zaczerwieniona skóra w okolicy odbytu,
- ogólne zmęczenie,
- bezsenność,
- zgrzytanie zębami,
- moczenie nocne,
- niespokojny sen,
- wysypka na skórze, zapalenie skóry,
- bóle brzucha, brak apetytu, nudności,
- nadpobudliwość,
- problemy z koncentracją,
- podkrążone oczy,
- zapalenie sromu i pochwy (u dziewczynek).
Powikłania owsicy są rzadkie, a należy do nich np. zapalenie wyrostka robaczkowego, narządów rodnych i jamy otrzewnej oraz nadkażenia bakteryjne zmian skórnych.
Glista ludzka
Układ pokarmowy dzieci może też zaatakować glista ludzka, czyli dosyć duży robak osiągający do 40 cm. Do zakażenia dochodzi najczęściej wskutek spożycia nieumytych owoców oraz warzyw, czy przez brudne ręce, na których obecne były jajeczka. Jaja glisty ludzkiej przenikają z układu pokarmowego do naczyń krwionośnych, po czym mogą się rozprzestrzenić po całym organizmie, dając liczne objawy, jak np:
- nadmierna pobudliwość,
- obrzęki twarzy i rąk,
- zawroty głowy,
- osłabienie,
- suchy kaszel,
- bezsenność albo niespokojny sen,
- zapalenie spojówek,
- łzawienie oczu,
- świąd skóry, pokrzywka.
Glistnica może przechodzić bezobjawowo, a żeby ją wykryć, niezbędne jest wykonanie badania kału.
Lamblia
Za lambliozę odpowiedzialny jest pierwotniak, a do zakażenia dochodzi drogą fekalno-oralną. Jajeczka pasożyta mogą trafić do organizmu dziecka przez spożycie brudnej wody czy zanieczyszczonej żywności. Przyczyną lambliozy jest też niewystarczająca higiena rąk, na których mogą znajdować się jajeczka. Co ciekawe, ta choroba pasożytnicza należy do najczęstszych na całym świecie. Wśród jej objawów wymienia się:
- biegunka ze skurczowymi bólami brzucha,
- nudności,
- wymioty,
- utrata masy ciała,
- zahamowanie rozwoju i upośledzenie czynności poznawczych.
Jej nosiciel może jednak nie odczuć żadnych objawów ze strony przewodu pokarmowego. Zdarza się, że ta choroba ustępuje samoistnie.
Tasiemiec
Tasiemiec to długi i płaski pasożyt, który posiada haczyki służące mu do zaczepiania się w świetle jelita. Do zakażenia dochodzi na wskutek zjedzenia niedogotowanego czy też nieprawidłowo przyrządzonego mięsa. Wśród objawów, jakie można zauważyć u dziecka wymienia się:
- wymioty,
- złe samopoczucie,
- zanik apetytu,
- silne bóle brzucha oraz głowy,
- drgawki,
- gorączka.
Zdarza się, że objawy u dziecka obserwuje się dopiero po kilka latach od rzeczywistego zakażenia.
Jak wykryć pasożyty u dzieci?
Aby móc wykryć robaki, należy przeprowadzić dokładną diagnostykę. Jeśli podejrzewasz robaki u dziecka, musisz udać się z nim do lekarza, który zleci specjalistyczne badania. Najczęściej wykonuje się mikroskopową analizę kału pod kątem występowania w nim larw, jaj czy cyst. Lekarz może postawić diagnozę również na podstawie laboratoryjnych badań krwi. Czasem nie trzeba wykonywać żadnych badań, aby potwierdzić obecność robaków. Takie pasożyty jak owsiki, można zauważyć w kale.
Leczenie pasożytów przewodu pokarmowego
Leczenie pasożytów u dziecka opiera się na zażywaniu odpowiednich środków, w formie syropów czy tabletek. Ponadto niezbędne okazuje się powtórzenie kuracji po ok. 2 tygodniach. Proces leczenia uwzględnia przyjmowanie preparatu przez wszystkich domowników. Ponadto należy pamiętać o odpowiedniej higienie, częstej wymiany ręczników oraz pościeli. Terapia może trwać od kilku do kilku miesięcy, wiele zależy od rodzaju pasożyta, jaki zaatakował organizm dziecka. Zalecana jest też dieta uboga w węglowodany a bogata w białko, jak i korzystanie z ziół przeciwpasożytniczych ( bylica piołun, narecznica samcza, granatowiec właściwy).
Profilaktyka jako podstawowa ochrona przed zakażeniem
Profilaktyka opiera się na myciu owoców i warzyw przed spożyciem, dokładnym myciu rąk po powrocie do domu i dbanie o higienę osobistą. Nie należy też jeść surowego czy niedogotowanego mięsa, pić wody ze strumieni, rzek i jezior, czy sięgać po pokarmy z nieznanego pochodzenia.
Warto nauczyć dziecko podstawowych zasad higieny już od najmłodszych lat. Przy zaobserwowaniu niepokojących objawów, należy udać się na konsultację lekarską. Walka z pasożytami bywa trudna i czasochłonna, jednak trzeba ją rozpocząć jak najszybciej.

Ojciec trójki energicznych i kreatywnych dzieci, który wierzy, że kluczem do szczęśliwego rodzicielstwa jest akceptacja własnych ograniczeń oraz umiejętność śmiechu z siebie. Każdy dzień traktuje jak nową przygodę, podchodząc do wyzwań z uśmiechem i pozytywną energią.