Każda kobieta musi zdawać sobie sprawę z tego, że ciąża siłą rzeczy wiąże się z przyrostem masy ciała. Tyle tylko, że przyrost wagi powinno się kontrolować. Czy wszystkie kobiety mają pojęcie o tym, ile można przytyć w ciąży?

Przyrost wagi w ciąży to temat delikatny, ale trzeba też uczciwie powiedzieć, że jest to coś nieuniknionego. Kobieta w ciąży tyje. Nie oznacza to jednak tego, że przybierać na wadze można bez końca. Należy zdawać sobie sprawę z tego, kiedy można rozmawiać o nadwadze czy niedowadze w ciąży – możliwe są różne sytuacje. Po prostu trzeba mieć pojęcie o tym, ile można przytyć w ciąży.

Prawidłowy przyrost wagi w ciąży – planowanie i przewidywanie

Wizja przyrostu masy ciała w ciąży może niepokoić czy wręcz przerażać, ale dobrze byłoby patrzeć na rzeczywistość w nieco inny sposób. Dokładnie mówiąc, chodzi o planowanie i przewidywanie tego, co może się wydarzyć. Wystarczy zwrócić uwagę choćby na badania i obserwacje. Dzięki badaniom i obserwacjom wiadomo, że wzrost wagi na poziomie 10–12,5 kg to nie jest nic nadzwyczajnego. Oczywiście należy mieć też świadomość tego, że każda ciąża jest wyjątkowa. Świetnym przykładem ciąża bliźniacza – porównywanie ciąży bliźniaczej z pojedynczą nie ma sensu.

Co się składa na wagę w czasie ciąży?

Dodatkowe kilogramy to pewnik, ale czy wszyscy wiedzą, co składa się na wagę? Można przypuszczać, że przybieranie na wadze przez większość kobiet odbierane jest jako zwiększenie tkanki tłuszczowej. Jest to zrozumiałe, ale wzrost wagi w czasie ciąży wygląda inaczej. Duży przyrost wagi w okresie ciąży związany jest z:

  • łożyskiem (ok. 700 g.),
  • wodami płodowymi (waga płynu owodniowego wynosi 1 kg),
  • powiększonymi piersiami (w sumie 2 kg),
  • macicą (1 kg),
  • krwią (2 kg),
  • wagą tkanki tłuszczowej (zaledwie 3 kg),
  • wagą dziecka (średnio 3,5 kg).

Już wiesz, ile można przytyć w ciąży? Wyraźny wzrost wagi w czasie ciąży nie powinien zaskakiwać. Jeśli rzecz jasna wszystko mieści się w pewnych granicach – nadwaga w ciąży jest jak najbardziej możliwa. Do tego przyszła mama może mierzyć się też z niedowagą.

Dodatkowe kilogramy w trakcie ciąży – co się działo wcześniej?

O tyciu w ciąży można jeszcze powiedzieć wiele. Dość powiedzieć, że wpływ na ciało kobiety ma waga przed ciążą. Dokładnie mówiąc, możemy wyróżnić następujące sytuacje:

  • niedowaga przed ciążą oznacza, że należy przybrać więcej, niż wskazuje średnia. Przyjmijmy, że potrzeba od 12,5 do 18 kg.
  • waga w normie jest jednoznaczna, z tym że akceptowalny wzrost wagi mieści się w granicach 11,5–16 kg.
  • przy zbyt wysokiej wadze przyrost masy ciała powinien wynieść 6-7 kg.

Prawidłowy wzrost wagi w trakcie ciąży zależny jest także od tego, co działo się wcześniej.

Kalkulator wagi w ciąży – pora przyjrzeć się poszczególnym trymestrom

Warto wiedzieć, ile można przytyć w ciąży, ale dobrze też dokładnie przyjrzeć się okresom, podczas których następuje przybranie na wadze. Ważne jest choćby to, że ciąża dzieli się na trzy trymestry.

W pierwszym trymestrze można przytyć od 0,5 do 2 kg. Bardzo prawdopodobne jest jednak to, że na wadze nie będzie żadnych zmian. Pierwszy trymestr trwa do trzynastego tygodnia ciąży. Podczas drugiego trymestru ciąży średni wzrost wynosi 6 kg. Koniec drugiego trymestru ciąży ma miejsce w dwudziestym szóstym tygodniu. Pozostały okres to trzeci trymestr. W trzecim trymestrze przyrost wagi szacuje się na około 5 kg.

Kobiety często mogą zastanawiać się nad tym, ile mogą przytyć, a jest to pytanie, w przypadku którego nie ma jednej odpowiedzi. Tycie następuje stopniowo. Widać też, że znaczenie ma np. to, o jakim etapie ciąży można rozmawiać. Początku ciąży nie można porównywać z drugim czy trzecim trymestrem.

Ile można przytyć w ciąży? Orientacyjny przyrost

Przybieranie na wadze w ciąży to nie jest coś, w przypadku czego mogą pojawiać się konkrety. Przyrost wagi w ciąży wymaga kontroli ze strony lekarza prowadzącego. Znaczenie ma przebieg ciąży, jak i to, o jaką ciążę chodzi. Prawidłowa masa przy ciąży bliźniaczej musi różnić się od tej przy ciąży pojedynczej.

Istotne jest też to, aby nie skupiać się tylko na tym, ile można przytyć w ciąży. Prawidłowa masa ciała w ciąży jest bardzo ważna, ale pilnowanie wagi to niejedyna kwestia, która ma znaczenie. Wystarczy pomyśleć sobie choćby o badaniach w ciąży. Do tego ciąża jest okresem, podczas którego nie można jeść wszystkiego. Czy wiesz, co powinno się jeść w ciąży?

Pytań jest wiele i na każde z nich trzeba znaleźć odpowiedź. Chodzi o odpowiedzialność – za siebie i dziecko, które się nosi pod sercem.