Jakie badania przed ciążą? To pytanie zadaje sobie każda przyszła mama. Podstawowe badania, które warto wykonać, przede wszystkim pomagają zapobiec komplikacjom i wspomagają starania o dziecko. Niezbędnymi badaniami podsuwającymi się od razu na myśl są badania krwi i wizyta u lekarza ginekologa. Jednak jakie jeszcze badania warto wykonać przed planowaną ciążą i na jej początku? I jaki wpływ na przebieg ciąży na stan zdrowia matki? 

Badania laboratoryjne krwi i moczu

Badania krwi są ważne zarówno w trakcie przygotowywania się do zajścia w ciąże, jak i na początku jej trwania. Dzięki morfologii krwi lekarze są w stanie wychwycić, czy coś się nie dzieje złego w organizmie matki i podjąć odpowiednie leczenie. Ważne są również badania w kierunku oznaczenia stężenia hormonów tarczycy, ponieważ zapewniają odpowiedni rozwój układu nerwowego płodu. Pobranie krwi może być dla wielu osób stresujące, jednak warto je wykonać przed zajściem w ciążę. 

Morfologia i oznaczenie grupy krwi z czynnikiem Rh

Morfologia jest podstawowym badaniem laboratoryjnym, pozwala na ocenę stanu zdrowia przyszłej matki, dzięki niej można wyeliminować stany zapalne oraz uniknąć niedokrwistości. Ważne jest również oznaczenie grupy krwi nie tylko u matki, ale u obojga rodziców ze względu na możliwość konfliktu serologicznego. Jest to sytuacja, w której organizm kobiety atakuje krwinki czerwone płodu, traktując je jako zagrożenie. Najlepiej jest to badanie wykonać przy etapie planowaniu ciąży lub na jej wczesnym etapie. 

Oznaczenie parametrów nerkowych i wątrobowych

W przypadku, gdy podczas morfologii lekarz wychwyci niepokojące nieprawidłowości, może zlecić również badania parametrów biochemicznych, ocenianych z próbki surowicy krwi, charakterystycznych dla nerek i wątroby, m.in. kreatynina, ALT i AST. 

Oznaczenie poziomu glukozy we krwi

Jakie badania przed ciążą? Oczywiście glukoza! Pozwala sprawdzić poziom cukru we krwi kobiety, dzięki temu można wyłapać hiperglikemię. Jest to rutynowe badanie podczas ciąży w celu monitorowania potencjalnego rozwoju cukrzycy ciążowej, która wymaga leczenia farmakologicznego. 

Oznaczenie poziomu TSH i anty-TPO

Poziom hormonów tarczycy we krwi (przede wszystkim TSH) wskazuje na prawidłową lub nieprawidłową pracę gruczołu. Prawidłowy poziom utrzymuje się poniżej 2,5 mlU/l w pierwszym trymestrze ciąży. W przypadku przekroczenia normy, lekarz zleca dodatkowo badanie przeciwciał przeciwtarczycowych anty-TPO. Hormony tarczycowe wpływają na rozwój układu nerwowego płodu, dlatego warto regularnie kontrolować ich stężenia we krwi. W przypadku niedoczynności tarczycy, kobieta wymaga szczególnej opieki lekarskiej, może również przyjmować leki. 

Badanie ogólne moczu

Pomagają w wychwyceniu potencjalnych infekcji dróg moczowych oraz monitorują ogólny stan zdrowia. Infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze mogą stanowić poważne zagrożenie dla rozwijającego się dziecka. 

Jakie badania przed ciążą? TORCH – toksoplazmoza, różyczka, cytomegalia, opryszczka i inne

Pod skrótem TORCH kryją się pierwsze litery nazw wirusów wywołujących choroby szczególnie groźne dla ciężarnych. Są to: 

  • T – Toxoplasma gondii – wirus toksoplazmy 
  • R – Rubella virus – wirus różyczki
  • C – Cytomegalovirus – wirus cytomegalii
  • H – Herpes simplex virus – wirusy opryszczki
  • O – z ang. others – inne zakażenia (np. kiła, listerioza, HIV)

Taki pakiet badań umożliwi wykrycie wszelkich niebezpiecznych dla życia nienarodzonego dziecka chorób. Warto również zbadać poziom przeciwciał przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW typu B), by zapobiec potencjalnym narażeniu na zakażenie w szpitalu. 

Jakie jeszcze badania przed ciążą? Badanie ginekologiczne i dentystyczne

U ginekologa warto zrobić USG narządów rodnych i cytologię przed planowaniem zajścia w ciążę. Polecane jest również badanie czystości pochwy, które ma na celu wychwycenie infekcji. Każda z nieprawidłowości powinna zostać wyleczona przed ciążą. 

Przed rozpoczęciem starania się o dziecko, warto również udać się do dentysty. Oprócz kontroli i leczenia, lekarz udzieli również informacji dotyczących dbania o higienę jamy ustnej w czasie ciąży i kiedy powtórzyć wizytę. 

Badania genetyczne

Mutacje genetyczne mogą istotnie utrudniać zajście w ciążę. Szczególnie powinna zaalarmować sytuacja, w której pomimo wszystkich innych badań wychodzących w normie kobieta ma trudności z zajściem w ciążę. Pomagają również uniknąć powikłań przy porodzie czy możliwość urodzenia się dziecka z wadami wrodzonymi. Mogą również pomagać przy leczeniu niepłodności. 

Jakie witaminy należy brać przed ciążą?

Jakie badania przed ciążą – to już wiadomo. Ale co jeszcze? Według najnowszych wytycznych, kobieta planująca ciążę powinna suplementować kwas foliowy, również w trakcie ciąży. Również warto organizmowi dostarczyć jod, witaminę D3 (zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym), kwasy omega-3, za wskazaniem lekarza również żelazo i magnez. Jednak żadne suplementy nie zastąpią zdrowego stylu życia, odpowiedniej diety oraz nie zapewnią prawidłowego przebiegu ciąży, ale zdecydowanie zwiększą szansę na szczęśliwe zakończenie. Ciążą to także dobry moment na skupienie się na własnym zdrowiu i profilaktyce chorób.