Poród może być naprawdę stresującym wydarzeniem, szczególnie dla kobiet, które oczkują na narodziny swojego pierwszego potomka. To też wielka niewiadoma – w końcu nie każde dziecko przychodzi na świat w terminie wyznaczonym przez lekarza, dlatego przyszła mama musi być odpowiednio wcześniej przygotowana na powitanie swojego dziecka. Dlatego już na kilka tygodni przed planowaną datą porodu powinna być spakowana do szpitala. Co przyszłej mamie będzie niezbędne w czasie porodu jak i po nim? Co zabrać do szpitala na poród i połóg? Jakie rzeczy dla dziecka i mamy będą niezbędne?

Co koniecznie trzeba spakować do szpitala – dokumenty i wyniki badań

Co zabrać do szpitala na poród – to pytanie zadaje sobie każda kobieta oczekująca na narodziny dziecka. Udając się do szpitala kobieta koniecznie musi posiadać przy sobie dokument będący potwierdzeniem jej tożsamości – może być to zarówno dowód osobisty, jak i paszport. Poza tym niezbędna będzie również cała powstała w czasie trwania ciąży dokumentacja medyczna na czele z kartą przebiegu ciąży, w której znajdują się najważniejsze informacje dotyczące zarówno mamy, jak i dziecka.

Jeżeli potrzebne będzie zaświadczenie o pobycie kobiety w szpitalu dla firmy, w której jest zatrudniona niezbędny będzie również NIP pracodawcy.

Co zabrać do szpitala na poród – wyprawka dla mamy i dziecka

Udając się do szpitala na poród przyszła mama musi mieć ze sobą kilka niezbędnych rzeczy zarówno dla siebie jak i dla maleństwa, które ma się niebawem pojawić na świecie. Co zabrać do szpitala na poród?

Torba do porodu dla mamy – lista rzeczy na pobyt w szpitalu

Kobieta, przygotowując się do porodu, powinna wyposażyć się w koszule do porodu oraz kilka koszul nocnych – najlepiej z rozcięciem albo rozpinanych z przodu, aby nie miała problemów z przystawianiem dziecka do piersi. Przyda się również szlafrok, ciepłe skarpety i klapki pod prysznic. Warto by w torbie znalazły się też podstawowe przybory toaletowe, ręczniki i mokre chusteczki.

Co zabrać do szpitala na poród, by kobieta przez cały czas pobytu czuła się komfortowo? Ze względu na obfite krwawienia poporodowe do torby należy spakować również chłonne podkłady poporodowe, podkłady higieniczne (najlepiej wariant jednorazowy) na łóżko oraz bieliznę – najlepsze będą majtki siateczkowe lub fizelinowe. To specjalny produkt stworzony z myślą o kobietach będących po porodzie. Takie majtki pozwalają na swobodny przepływ powietrza, co przyspiesza gojenie się rany i minimalizuje ryzyko infekcji. Warto zabrać ze sobą do szpitala również produkty do higieny intymnej.

Karmienie piersią szczególnie przez kilka dni po narodzinach dziecka może być dla kobiety nieco trudne, dlatego chcąc ułatwić sobie nieco zadanie, warto wybrać następujące akcesoria do karmienia:

  • poduszkę do karmienia,
  • wkładki laktacyjne,
  • dobrej jakości krem na brodawki,
  • laktator (w zależności od preferencji elektryczny lub manualny).

Do szpitala nie należy zabierać butelek do karmienia noworodka, a już tym bardziej własnego mleka modyfikowanego.

Torba do szpitala dla dziecka – lista rzeczy do szpitala dla dziecka

Ważnym etapem pakowania rzezy do szpitala jest wyprawka dla nowo narodzonego malucha. Co powinno się w niej znaleźć? To między innymi ubranka dla dziecka zarówno takie, które będzie nosiło w czasie pobytu w szpitalu jak i te, które założy po wyjściu z niego. Ubrania na wyjście ze szpitala powinny być dopasowane do pory roku. Poza tym torba do porodu powinna zawierać również pieluchy jednorazowe, kilka pieluch tetrowych, rożek/śpiworek/kocyk praz kosmetyki dla malucha – najważniejszy będzie krem przeciw oparzeniom pod pieluszkę. Musi być to produkt koniecznie opatrzony napisem „od pierwszych dni życia” lub „od urodzenia”. Tylko tako kosmetyk będzie najodpowiedniejszy dla noworodków.

Wyprawka dla bliskiej osoby – co warto zabrać?

Często zdarza się tak, że na sali porodowej kobiecie oczekującej na dziecko towarzyszy bliska osoba. Dla niej również warto pomyśleć o małej wyprawce – niezależnie od tego czy to przyszły tata, babcia, przyjaciółka czy ktokolwiek inny, taka osoba musi być przygotowana na to, że poród może trwać wiele godzin. Dlatego przyda się wygodne obuwie na zmianę, ze względów higienicznych niezbędny będzie również jednorazowy fartuch. Dobrym rozwiązaniem będzie spakowanie również czegoś do picia i lekkich, ale pożywnych przekąsek.

Co zabrać do szpitala na poród? Koniecznie rzeczy potrzebne przy wypisie!

Zastanawiając się nad tym, co zabrać do szpitala na poród warto pamiętać też o rzeczach niezbędnych do wypisie, w których mama i maluch wyjdą z placówki. Nie trzeba mieć ich ze sobą – wystarczy spakować je i przygotować w oddzielnej torbie, a bliska osoba dostarczy je kobiecie w dniu wypisu. Potrzebne będą nie tylko ubranka dla mamy i dziecka, dostosowane do pogody, ale również dobry, bezpieczny fotelik samochodowy, w którym noworodek wróci do domu.

Jak efektywnie przygotować się do porodu? 

Zanim nastanie pakowanie warto, by została sporządzona lista rzeczy, które warto zabrać na porodówkę. Wyprawka do szpitala powinna być przemyślana, zaplanowania, aby mamie i jej maleństwu niczego nie zabrakło. Co prawda w większości szpitali wiele rzeczy można zakupić w lokalnych sklepikach, jednak przyszła mama będzie się znacznie lepiej czuła, mając swoje własne przybory i akcesoria.Pakowanie torby do porodu stanowi wyzwanie – może mu łatwo sprostać, wystarczy tylko sporządzić listę i odpowiednio wcześniej przygotować torbę do szpitala.