Majka Jeżowska śpiewała kiedyś, że „wszystkie dzieci nasze są”. A skoro wszystkie są nasze, to trzeba też o nie odpowiednio dbać, by wyrosły na świadomych i dojrzałych obywateli. Jak zachęcić dzieci do nauki? Wykształcenie jest bardzo ważne, ponieważ dzięki niemu można w przyszłości znaleźć dobrą pracę. Jest to zatem ogromne wyzwanie dla rodziców, by dać mu motywację, wspierać i zachęcać do rozwoju. Jak zatem pomóc dziecku, by zachęcić je do nauki? Mamy kilka pomysłów!

Obecnie świat zmienia się na naszych oczach i tym samym pojawiają się nowe szanse, ale też i zagrożenia, które sprawiają, że dziecko nie chce się uczyć i odrabiać lekcji. Tak naprawdę wszystko zależy od rodziców, żeby dziecko „wyszło na ludzi” i było w przyszłości dumne, że ma dobrą pracę i zawód

Jak zmotywować dzieci do tego by chciały się uczyć?

Psychika dziecka jest zdecydowanie inna od człowieka dorosłego. Nie można od razu nauczyć odrabiania lekcji, tylko trzeba tak postępować, żeby w przyszłości samo chciało się angażować w naukę. Pomoc rodziców sprawia, że wykonywanie zadań wspólnie z dzieckiem staje się prostsze. Niektórzy często zastanawiają się nad tym, czy zapisywać dzieci na zajęcia dodatkowe i jak wypełnić mu dzień, żeby czuło się zadowolone. Zanim do tego dojdzie, zacznijmy od podstaw. Nauka jest ważna i dobre wyniki w nauce nie przyjdą same z siebie. 

Ogromną rolą rodziców jest to, żeby przekonać dziecko do tego, że nauka jest bardzo potrzebna. Oczywiście, czasem może okazywać niechęć do nauki i wynika to przede wszystkim z tego, że młody dzieciak ma masę energii do zabawy, a niekoniecznie do zdobywania wiedzy. Jak zatem okazywać pomoc? Na pewno doceniać dobre rzeczy i wprowadzić w jego reżim nawyk poświęcania czasu na naukę. Każde dziecko powinno najpierw stawiać na uczenie się, a potem na zabawę, gdy będzie na to czas wolny.

Jak zachęcić dzieci do nauki? Nauczyć się je chwalić i zachęcać do odrabiania dodatkowych zadań

Dzieci często patrzą na naukę jako coś znienawidzonego. Trudno jest zmotywować dziecko do nauki i prac do domowych. Jest wiele sprawdzonych sposób na to, jak je zmobilizować, a szczególnie wtedy, gdy dziecko zaczyna mieć dość. Na pewno istotną rolą dziecka w nauce jest nauczenie się chwalić go za to, że coś zrobił dobrze. Nie możemy od dziecka wymagać perfekcjonizmu, a dziecko samo sobie nie poradzi. Jeżeli będzie mu szło coraz lepiej, a tego wsparcia nie otrzyma, to pojawi się brak motywacji do nauki. Pierwsze postępy sprawią, że za chwilę przyjdzie rozprzężenie i niektóre dzieci mogą w przyszłości je dogonić. 

Proces uczenia koniecznie musi obejmować udział rodziców. Dziecko w szkole, które zawsze ma przygotowane zadania domowe i jest nauczone na klasówki poczuje wiarę we własne możliwości, ale dobrze jest, żeby rodzice interesowali się jego losami. Czasem wystarczy krótka rozmowa na temat nauki i ewentualne skorygowanie tego, co nie wychodzi. Tutaj liczy się wytrwałość i cierpliwość. Pamiętajcie rodzice o tym, żeby chwalić za mocne strony, ale też nie zapominać o korygowaniu tych słabych. Wysiłek wkładany w naukę sprawi, że dziecko będzie miało same piątki i będzie potrafiło czytać, napisać wypracowanie i dobrze liczyć.

Dziecku należy pokazać również dobre strony nauki i nie straszyć go konsekwencjami niezdanego sprawdzianu. Nie podchodźcie do swojego dziecka jako do istoty, którą trzeba straszyć. Wyrabiajcie systematyczność i zobaczycie, że wasza pociecha będzie czynić regularne postępy. Jeżeli nie wiecie, jak zachęcić do dzieci do nauki, to na pewno pokazać pozytywne strony nauki, jak dobra przyszłość i duże zarobki wynikające z pracy.

Jak pomóc dziecku w motywacji do nauki? Pokazać, że nauka to pomoc na dalsze lata

Ok, system edukacyjny w Polsce nie jest idealny, natomiast trzeba się uczyć i też motywować dziecko można w taki sposób, że jest to pomoc na przyszłość. Jak to zrobić? Pokazać chociażby, że uczenie się języka obcego ułatwi komunikację w innym kraju i też dzięki temu będzie się mogło odnaleźć w innym kraju. Choć internet i komputer to nie zawsze idealne miejsce do nauki, to jednak nauki języka dzięki tej formie komunikacji przychodzą młodym łatwiej, ze względu chociażby na gry, które przeważnie są po angielsku.


Podczas rozrywki dziecko uczy się łatwiej i tym samym nie czuje ciężaru nauki, ale ze znajomością angielskiego dziecko w przyszłości poradzi sobie o wiele lepiej. Podpowiedzmy dziecku, że jeżeli nie idzie mu w szkole, to może warto zapisać go na kurs, a może i też mogłoby poświęcić więcej czasu na naukę. Nie ma co ukrywać, że rola rodziców jest ważna, ponieważ dobrze przekazany komunikat pozwoli zrozumieć polecenie, żeby zrobiło je szybko i wówczas okazuje się, że czas poświęcony przez rodziców nie poszedł na marne.