Smoczek to ogromne ułatwienie w codziennym życiu. Odpowiednio dobrany smoczek nie tylko uspokaja, ale również wspiera rozwój Twojego dziecka. Zastanawiasz się, jaki smoczek dla noworodka wybrać? Czy postawić na smoczek z silikonu, czy może lepszym rozwiązaniem są smoczki lateksowe? Podpowiadamy!

Dlaczego smoczek jest tak istotny dla niemowlaka?

Używanie smoczka niesie korzyści zarówno dla dziecka, jak i dla matki. Ważne jest jednak, by został on wprowadzony w odpowiednim okresie. Zbyt szybkie wprowadzenie smoczka może mieć negatywne konsekwencje. Prawidłowe wprowadzenie umożliwia z kolei ułatwia maluchowi wyciszenie. Daje ukojenie w przypadku kolek, a także zaspokaja potrzebę ssania w przypadku tych dzieci, u których czas spędzony przy matce podczas karmienia piersią nie jest wystarczający. Odruch ssania jest całkowicie naturalny.

Dla utrzymania pozytywnych efektów należy pamiętać także o odpowiednim czasie ssania. Dziecko nie może nadmiernie ssać smoczka, należy podawać go jedynie raz na jakiś czas.

Jaki smoczek dla noworodka? Rodzaje dostępnych smoczków

Najpopularniejsze rodzaje smoczków to przede wszystkim:

  • smoczek dynamiczny – to rodzaj smoczka wyróżniający się budową gumki do ssania, rozciąga się i kurczy zgodnie z rytmem ssania malucha, smoczek dynamiczny posiada bowiem wielowarstwowy silikon,
  • smoczek anatomiczny (smoczek ortodontyczny) – jego kształt jest maksymalnie zblizony do brodawki piersi kobiety, dodatkowo dba o prawidłowy rozwój podniebienia i jamy ustnej dziecka, smoczek anatomiczny uznaje się obecnie za jedną z najlepszych propozycji,
  • smoczek uspokajający – jak sama nazwa wskazuje, smoczek ma za zadanie uspokajać i koić, ułatwia zasypianie, a także wycisza pobudzone dziecko,
  • smoczek okrągły – to najbardziej uniwersalna propozycja, naśladująca naturalny kształt piersi matki, dziecko w tym przypadku stosuje dokładnie taką samą technikę ssania, co w przypadku karmienia piersią, smoczek jest symetryczny.

Jeśli z kolei chodzi o materiały wykonania, najlepszy wybór stanowią smoczki silikonowe oraz lateksowe. Ciekawą alternatywą dla tych materiałów jest kauczuk, będący połączeniem silikonu i lateksu. Silikon nie ma smaku ani zapachu, nie powoduje alergii. Jest nieco twardszy niż latekst, przez co bardziej motywuje dziecko do aktywnego ssania. Dzięki temu maluch ćwiczy mięśnie jamy ustnej. Smoczki kauczukowe często poleca się wcześniakom oraz dzieciom z niskim napięciem mięśniowym, bowiem nie wymaga takiego wysiłku jak w przypadu smoczka silikonowego.

Cechy, które powinien posiadać każdy smoczek uspokajający

Dobry smoczek dla noworodka to ten, który posiada:

  • Odpowiedni kształt. Niemowlę z chęcią ssie smoczek, którego kształt przypomina brodawkę piersiową. Kształt będzie miał szczególne znaczenie w przypadku noworodków, które są karmione mlekiem modyfikowanym.
  • Odpowiedni materiał. Najlepszy smoczek dla noworodka to ten antyalergiczna, miękki i wytrzymały. 
  • Atesty potwierdzające bezpieczeństwo. Jeśli zastanawiasz się, jaki smoczek dla noworodka wybrać, zwróć uwagę na modele posiadające atesty i certyfikaty, np. Centrum Zdrowia Dziecka czy Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego. Dodatkowo symbol CE będzie informował o tym, że smoczek spełnia normy europejskie. Smoczek dla noworodka nie może zawierać bisfenolu ani żadnyh toksycznych substancji.
  • Odpowiedni rozmiar tarczy. Smoczek dla niemowlaka powinien być dopasowany do buzi dziecka. Jeśli tarcza będzie za duża, może utknąć w ustach dziecka, z kolei jeśli bedzie zbyt mała, prawidłowe ssanie będzie utrudnione.
  • Dopasowanie do wieku. Przy wyborze smoczka należy kierować się wiekiem maluszka. Na rynku dostępne są smoczki m.in. dla niemowląt w wieku od 3-6 miesięcy, 6-18 miesięcy oraz 19+. 

Kiedy podać dziecku smoczek?

Specjaliści zalecają, by niemowlę otrzymało smoczek nie wcześniej niż przed ukończeniem 1. miesiąca życia, czyli wtedy, gdy niemowlę wyrobi sobie odruch ssania piersi oraz laktacja się ustabilizuje. Nie ma tutaj znaczenia, czy wybierzesz smoczek anatomiczny lub dynamiczny.

Jaki smoczek będzie bezpieczny dla zgryzu? Jaki smoczek wybrać? Najlepszy smoczek dla niemowlaka

Istnieje wiele teorii mówiących, że smoczek powoduje wady zgryzu. Faktycznie może przyczyniać się do ich pojawienia, jednak wyłącznie wtedy, gdy jest użytkowany nieprawidłowo. Znaczenie w tej kwestii ma przede wszystkim wiek dziecka. Należy dawać dziecku smoczek w odpowiednim wieku oraz żegnać się z nim między 1. a 2. rokiem życia. Bardzo ważne jest, by odstawić smoczek odpowiednio szybko. Dotyczy to zarówno smoczków dla noworodków karmionych piersią, jak i mlekiem.

Smoczek dla dziecka ma posiadać odpowiedni kształt oraz materiał wykonania. Istotne jest także, by codziennie wyparzyć smoczek oraz nie dawać go maluchowi, jeśli tego nie potrzebuje. Odpowiednia higiena smoczków pozwoli uniknąć wielu przykrych konsekwencji.


Mamy nadzieję, że wiesz już, jaki smoczek będzie najlepszy dla Twojego noworodka. Pamiętaj, że smoczki dla niemowląt mają ułatwiać codzienność zarówno dziecku, jak i mamie, zatem jeśli nie chcesz się na niego decydować, to wcale nie musisz!

Rafał (15)

Jako ojciec trójki energicznych, kreatywnych i niesamowicie różnych od siebie dzieci, Rafał doskonale rozumie, że każdy dzień w życiu rodzica to nowa przygoda – czasem ekscytująca, a czasem wymagająca więcej kawy, niż jest to medycznie zalecane.
Wierzy, że kluczem do szczęśliwego rodzicielstwa jest
akceptacja własnych ograniczeń i umiejętność śmiechu z nich.